wtorek, 4 kwietnia 2017

Dawne rodziny 12. „Jedzie pociąg z daleka...” Część III.

(pochodzenie rodzin, losy w Olkuszu, koligacje)


Autorzy: Ryszard Maliszewski i Anna Kownas


[Niniejszy artykuł wiąże się tematycznie z publikowanymi wcześniej artykułami z cyklu Dawne rodziny, numery: 9. „Bodaj byś cudze dzieci uczył !!” Cz. III. Szkoły c.d.,
10. „Zdolny siędzie na urzędzie ...” oraz 12. „Jedzie pociąg z daleka...” Cz. I., w których omawiane były także dzieje w Olkuszu i Strzemieszycach rodziny Kownasów, skoligaconej podwójnie z rodziną olkuskich Maliszewskich.]

[Jak już wspominałem w Rozdziale Nr 12. Część I., nieocenionym wprost „źródłem” informacji o „kolejarskich rodzinach” Józefa i Antoniego Maliszewskich „ze Strzemieszyc”,synów Aleksandra Maliszewskiego „z ul. Sławkowskiej” w Olkuszu, prócz Wiktora Maliszewskiego, wnuka Józefa, okazała się dla mnie w roku 2014, dopiero wówczas poznana dzięki kontaktom internetowym, nieznana mi wcześniej osobiście - Anna Kownas z Wrocławia, wnuczka Janiny z Maliszewskich Kownasowej, córki Józefa Maliszewskiego syna Aleksandra.] R. M.



Antoni Maliszewski syn Aleksandra syna Macieja (*1865)


Szósty syn Aleksandra Maliszewskiego, urodzony w Olkuszu z matki Joanny z Maderskich. Urodził się i spędził dzieciństwo w rodzinnym domu Nr 50 przy ulicy Sławkowskiej. Początkowo zamieszkiwał tutaj z obojgiem rodziców. Gdy miał 15 lat, zmarła mu matka; w rok później także i ojciec (1880 – 81). Dalszym wychowaniem i utrzymywaniem Antoniego (który był młodszy od swego najstarszego brata, Tomasza, aż o 17 lat, zajmowało się więc starsze rodzeństwo. U brata Tomasza zamieszkiwał Antoni Maliszewski do ok. 1884 roku. Potem opiekę nad nim przejął drugi brat, Józef, który też był inicjatorem wstąpienia trzech najmłodszych synów Aleksandra na służbę przy kolei.

Zasadniczo nie mam zwyczaju zamieszczać tutaj oryginalnych metryk dotyczących rodziny, ale w kilku przypadkach robię wyjątki, szczególnie wówczas, gdy treść metryki jest interesująca, a czasem i sam jej wygląd, bo rzadko widujemy obecnie tak dawne dokumenty urzędowe. Pragnę również przy okazji przekazać dodatkowe informacje, obrazujące zjawiska historycznej natury (np., o ile do roku 1865 były one jeszcze pisane najczęściej po polsku, to później, w związku z antypolskimi restrykcjami w okresie po powstaniu styczniowym, język polski był już w urzędach zakazany, przez co np. metryka ślubu Antoniego Maliszewskiego (patrz dalej), spisana była już w języku rosyjskim.



      1. Akt urodzenia Antoniego Maliszewskiego (Olkusz 1865 r.)
           (źródło: arch.Anny Kownas, retuszowane)

W związku więc zapewne z wczesną utratą rodziców, Antoni wcześnie rozpoczął samodzielne życie. Już w wieku 20 lat przyjął posadę na kolei w Olkuszu (rok 1885 jest właśnie rokiem ukończenia linii kolejowej z Dąbrowy Górniczej do Dęblina przez Olkusz). W tym czasie, nie zrywając w zasadzie kontaktów rodzinno-towarzyskich z rodziną w Olkuszu (np. w 1894 roku był tutaj ojcem chrzestnym swojej bratanicy Cecylii, późniejszej Cieślikowej), odbył Antoni kilka podróży służbowych po Rosji, co miało miejsce w latach 1885-1893 i 1895-1900. Około tegoż roku powrócił jednak do Olkusza, gdzie zamieszkał ponownie w domu rodzinnym przy ul. Sławkowskiej. Być może wkrótce po tym, gdy południowe skrzydło tego domu, zbudowane pod koniec lat 80-tych XIX wieku dla obu braci (Józefa i Antoniego) zostało w całości wykupione przez Antoniego, Józef Maliszewski osiadł na stałe w Strzemieszycach. Później więc, w domu tym mieszkał już tylko Antoni Maliszewski i jego potomstwo.



2. Scenka kolejowa XIX w. (Antoszewicz, wg Fr. Kostrzewskiego)
    (źródło: Internet, Rysunek Fr. Kostrzewskiego)


Może właśnie w związku z „rosyjskimi epizodami” w swoim życiu, Antoni dość długo pozostawał w kawalerskim stanie i ożenił się późno w wieku 35 lat, (w roku 1899), lecz nie w Olkuszu, tylko w Miechowie, z Teklą z Kownasów, panną urodzoną we Włoszczowie, ale zamieszkałą w Miechowie. W tamtych czasach takie częste zmiany miejsca zamieszkania były nieco kłopotliwe dla delikwentów, wstępujących w związki małżeńskie. Trzeba było każdorazowo jeździć po metryki urodzenia do miejsca swych narodzin, a jeśli dodatkowo po ślubie, zawartym w innym mieście młodzi mieszkali i mieli dzieci jeszcze gdzie indziej, dzieci te czekał taki sam kłopot. Na szczęście istniały już koleje, zachęcające do podróży.

Tak też i Antoni Maliszewski syn Aleksandra, ożeniwszy się w Miechowie, zamieszkał wraz z żoną w Olkuszu i tutaj przyszła na świat trójka jego dzieci: Kazimierz (1901), Wacława (1902 i Henryk (1904). Rodzina zamieszkiwała w Olkuszu we wspomnianym wyżej domu przy ul. Sławkowskiej, lecz już w 1905 roku, być może nakłoniony przez brata Józefa, zamieszkałego w Strzemieszycach już od 1889 roku, także i Antoni przeniósł się do Strzemieszyc. Tutaj przyszła na świat jego najmłodsza córka Janina (1906). Na tę emigrację wpłynęła być może służba Antoniego na kolei (Strzemieszyce były wówczas dość ważnym węzłem kolejowym), a może też i jakieś względy majątkowe (np. posiadany tutaj po ojcu i dziadku lub też wzięty w posagu „za żoną” jakowyś spadek). W całej zresztą historii „olkuskich Maliszewskich” przewija się motyw rodzinno-majątkowy „strzemieszycki”, o czym już wielokrotnie wspominano w niniejszym opracowaniu. Także więc i Antoni Maliszewski do końca życia był podwójnym obywatelem: Olkusza i Strzemieszyc.

W Strzemieszycach posiadał Antoni dom i jakiś grunt, które później odziedziczyła jego córka Wacława Śliwowa. W Olkuszu zaś, prócz wspominanego wyżej południowego skrzydła domu przy ul. Sławkowskiej, wraz z przynależną domowi działką, posiadał Antoni jeszcze, wspólnie z bratem Józefem jakieś inne grunty przy ul. Sławkowskiej, odziedziczone po ojcu Aleksandrze Maliszewskim. Były to grunty w dwu miejscach: łąka za obecnym targowiskiem miejskim na zachód, czyli teren byłego wapiennika i kamieniołomu, z którego eksploatacji Antoni i Józef otrzymywali prowizję, oraz teren po przeciwnej stronie ulicy (gdzie po wojnie była baza PTSB, a obecnie teren handlowy Biedronki itp.). Wszystkie te grunty zostały później sprzedane: miastu, Władysławowi Maliszewskiemu synowi Tomasza, oraz Józefowi i Feliksowi Maliszewskim, synom Ludwika. Dokładne dzieje tychże gruntów opisane są w częściach poprzednich opracowania. Symbole tych działek na mapie, to 4E, 4G i 4K. Na temat ciągnących się jeszcze po roku 2000 spraw spadkowych z niektórych tych gruntów, patrz Rozdział 12. Część I. [*]

Za życia Antoniego Maliszewskiego własność ta była jednak jeszcze w rękach obu braci, Antoniego i Józefa („Maliszewskich strzemieszyckich”). Również i południowe skrzydło domu przy ul. Sławkowskiej pozostawało w rękach tej rodziny, aż do roku 1920, po którym to synowie Antoniego Maliszewskiego, Kazimierz i Henryk, dom sprzedali Kocotom i Windysom. Tenże drewniany dom widnieje na zamieszczonej w Części I Rozdziału Nr 11 „Przedsiębiorstwo rodzinne przy ul. Sławkowskiej” fotografii Nr 6 (prawe, południowe skrzydło potrójnego domu), tam też wspomniane są jego dzieje. Informacji na ten temat dostarczył autorowi kroniki jego stryjek Flawiusz Maliszewski syn Stefana, który podawał, że gdy miał około 8 lat, „z domu tego do Strzemieszyc wyjechało dwóch braci Maliszewskich”.



3. Mapa Nr I. Działki „strzemieszyckich Maliszewskich” przy ul.
    Sławkowskiej w Olkuszu (Fragment większej mapy ; szkic z natury ;
    Oprac. Ryszard Maliszewski 1999 ; Grafika Jarosław Lisowski 2000 ;
    uzup. Ryszard Maliszewski 2014 ; na podst. [1])



3B. Dom po Aleksandrze Maliszewskim przy ul. Sławkowskiej 1912 r.
     (po prawej trzecie skrzydło domu, należące do „strzemieszyckich”
     Maliszewskich) (źródło: Fragm. pocztówki z 1912 r. publ. Olgerd
     Dziechciarz, Internet, Facebook, Ziemia Olkuska)


Pod koniec życia Antoni Maliszewski syn Aleksandra zamieszkiwał na krótko ponownie w Olkuszu, gdzie zmarł w czasie wielkiej epidemii tyfusu (1917 – 1919). Właśnie kilka lat po jego śmierci dom ten został sprzedany. Zupełnie jednak możliwe, że Kocotowie i Windysowie zamieszkiwali tutaj już wcześniej, bo Antoni, przebywający najczęściej w Strzemieszycach, mógł część domu odnajmować. Jeszcze pod koniec XX wieku Barbara z Maliszewskich Pietrasowa córka Władysława Maliszewskiego syna Tomasza wspominała, że były przed wojną jakieś niejasności własnościowe tej części domu dotyczące, a którą to część zamierzał jej ojciec Władysław dla rodziny Maliszewskich odzyskać. Antoni zmarł w wieku 54 lat. Synowie Antoniego, Kazimierz i Henryk, byli wtedy jeszcze bardzo młodzi (18 i 15 lat).

Genowefa z Sajdaków Maliszewska z Kędzierzyna, żona Henryka Maliszewskiego syna Antoniego, podawała autorowi informację, że Antoni jest pochowany w Olkuszu, ale nie wie ona gdzie. Antoni Maliszewski syn Aleksandra był założycielem drugiej gałęzi strzemieszyckiej rodziny Maliszewskich. Podobnie jak to było w przypadku Jana Piotra Maliszewskiego syna Aleksandra i Józefa Maliszewskiego syna Jana Piotra (ojciec i syn kolejarze), również i w tej gałęzi rodziny syn Antoniego Maliszewskiego, Henryk, podtrzymał rodzinną tradycję i został kolejarzem.



Tekla z Kownasów Maliszewska (*1865)


Tekla Kownas, urodziła się w 1865 roku we Włoszczowej w kieleckiem jako córka Bartłomieja i Anastazji ze Sroczyńskich. Jej ojciec, absolwent radzymińskiego Instytutu Nauczycieli Szkół Elementarnych, w latach +/-1857-1865/66 był nauczycielem miejscowej szkoły. W późniejszym okresie, w związku ze służbowymi przenosinami Bartłomieja, rodzina Kownasów przeprowadzała się co kilka lat, cały czas zamieszkując wszakże w południowej części ówczesnej guberni kieleckiej (Wodzisław, Boszczynek, Wierzchowisko, Uniejów). Ostatecznie, chyba już po przejściu Bartłomieja na emeryturę, osiadła w Miechowie.


4. Metryka ślubu Bartłomieja Kownasa i Anastazji Sroczyńskiej z 1862 r.
(Maluszyn) (źródło: z arch. Anny Kownas)


W tekście zacytowanej metryki ślubu odnajdujemy sporo informacji dotyczących nowo zaślubionych. Bartłomiej Kownas jest tutaj wymieniony jako „kawaler, Nauczyciel Szkoły Elementarnej we Włoszczowie i tamże zamieszkały, syn Bartłomieja i Agaty Kownasów”, urodzony we wsi (?-nieczytelne) ....
Panna: Anastazja Sroczyńska, „przy rodzicach na folwarku Błonie będąca, córka żyjącego Józefa i zmarłej Katarzyny z Zmarzłowskich (?), possesorów folwarku Błonie, urodzona w mieście Kurozwęki” ...

Z ogólnych informacji dotyczących rodziny Sroczyńskich: Nazwisko to było przez autorów bardzo często spotykane, w kieleckiem, w Zagłębiu, w Siewierzu, gdzie było wymieniane po roku 1820, obok Kalińskich i Zielonków. Rzuca się w oczy, że w tych miejscowościach Sroczyńscy byli także pochodzenia drobnoszlacheckiego. W herbarzach np. Sroczyńscy herbów: Nowina i Strzemię, oba herby wymieniane w wykazach szlachty – lenników księstwa siewierskiego. [2] Było ich w Polsce okresie końca XX wieku 3.944 osób [Rymut].

W Imielnie natomiast ma sporo dzieci Antoni Sroczyński, już od 1757, w 1789 w Piotrkowicach bierze ślub Adam Sroczyński z Teklą Główczyńską (akt nr 4), w Kielcach w roku 1789 także (akt nr 14) Stefan Sroczyński i Klara Sieczkowska, zaś w 1800 Kazimierz Sroczyński i Elżbieta Miedzyna (akt nr 66). Rodzą się Sroczyńscy w XIX wieku w Kielcach, Końskiem, Imielnie i Stopnicy.[3]

We Włoszczowie, według zapisów Geneteki, mieszkała pod koniec XVIII wieku jedna rodzina Sroczyńskich, a w wieku XIX brak osób o tym nazwisku. Przelotnie, prawdopodobnie kilka lat tylko, mieszkała tu Barbara ze Sroczyńskich, żona strażnika tabacznego Ryszarda Szaniawskiego, z rodziną. Bardzo możliwe, że była siostrą Anastazji (Anastazja była matką chrzestną, a Bartłomiej Kownas świadkiem na chrzcie jej syna Aleksandra w 1862). Za to w pobliskim Kurzelowie Sroczyńscy byli rodziną licznie rozrodzoną, więc może to właśnie z nich pochodziła Anastazja?



5. Uliczka we Włoszczowie na pocz. XX wieku (źródło: Internet, zbiory NAC)


Bardziej szczegółowo o tej rodzinie pisze Anna Kownas: „Anastazja wywodziła się z mieszczańskiej rodziny osiadłej w Kurzelowie, jednak jej ojciec Józef (ur.1809) opuścił miasto. Nie wiem, czym i gdzie się zajmował, tylko tyle, że Anastazja i jej dwie siostry urodziły się w Kurozwękach na przełomie lat 30-tych i 40-tych XIX w. Później, w latach 60-tych, Józef Sroczyński z rodziną osiadł na wsi - dzierżawił folwarki Sudzin i Błonie w parafii Maluszyn na granicy łódzkiego i świętokrzyskiego. W Maluszynie 26.10.1862 odbył się ślub Anastazji z moim dziadkiem. (patrz wyżej)



6. Pierwsza dekada XX w, Miechów. Anastazja ze Sroczyńskich Kownasowa
    z dziećmi. W środku mój dziadek Adolf Kownas, młodsza z kobiet to raczej
    nie jest Tekla, tylko jej siostra Teonia (Teofila) (źródło: z arch. Anny Kownas)

Ślub Tekli z Kownasów i Antoniego Maliszewskiego odbył się w 1899 w Miechowie, a w latach następnych, w Olkuszu i Strzemieszycach przyszło na świat czworo ich dzieci: Kazimierz, Wacława, Henryk i Janina.”



7. Akt ślubu Antoniego Maliszewskiego z Teklą Kownas 1899r. (Miechów)
    - tłumaczenie metryki przypis [*] (źródło: arch. Anny Kownas)


Związek rodziny Kownasów z rodziną Maliszewskich wzmocnił się jeszcze, gdy w 1913 roku córka Józefa Maliszewskiego ze Strzemieszyc poślubiła Adolfa Kownasa, młodszego brata Tekli. Ostatecznie obie rodziny zamieszkały w Strzemieszycach. Tam też, po wyjściu za mąż, osiadła siostra Tekli i Adolfa – Teofila (Teonia) z Kownasów Stankiewiczowa.

Odnośnie pochodzenia, rodzina ta jest dla nas zagadką. Bartłomiej Kownas był być może z pochodzenia Litwinem: (Kownas, to chyba tyle, co „mieszkaniec Kowna”), a i samo nazwisko ma typową „końcówkę” litewską. W Małopolsce, poza wymienionymi wyżej osobami, nazwisko Kownas nie było przez autora nigdzie indziej spotykane. W innych rejonach także pojawia się sporadycznie. Słownik Rymuta podaje, że w końcu XX wieku żyło w Polsce zaledwie 30 osób tego nazwiska, rozproszonych w różnych częściach Polski, z czego cztery osoby w katowickiem i nikogo w krakowskiem ani w kieleckiem. Być może wszyscy są potomkami Bartłomieja Kownasa.

W Genetece można odnaleźć jeszcze Józefa Romualda, najstarszego z rodzeństwa Kownasów, urodzonego w 1864 roku we Włoszczowie, a w późniejszych latach zamieszkałego wraz z rodziną w Radomiu. Wśród jego potomków są min. znany botanik prof. Stefan Kownas, aktorzy Irena i Jerzy Kownasowie, publicysta Marek Arpad Kowalski.


Życie spędziła Tekla z Kownasów Maliszewska u boku męża, zaś po jego śmierci u córki, Wacławy Śliwowej. Zmarła w Strzemieszycach w wieku 76 lat i została pochowana na miejscowym cmentarzu, jej grób nie jest jednak autorom znany.


Henryk Paweł Maliszewski syn Antoniego syna Aleksandra (*1904)


Trzecie dziecko i drugi syn Antoniego Maliszewskiego syna Aleksandra, urodzony w Olkuszu z matki Tekli z Kownasów. Dzieciństwo spędzał przy rodzicach, najpierw w Olkuszu, gdzie jego ojciec miał część drewnianego domu i ziemię przy ul. Sławkowskiej, a także udział w rodzinnym kamieniołomie i wapienniku, oraz w Strzemieszycach, gdzie miał drugi dom i grunt przy ul. Łaziennej. W chwili śmierci ojca miał Henryk dopiero 15 lat. Toteż nie on zapewne, ale matka i brat zdecydowali wówczas o sprzedaży nieruchomości w Olkuszu (patrz życiorys Józefa Maliszewskiego syna Aleksandra) i zamieszkaniu na stałe w Strzemieszycach. W 1936 roku, mając już 32 lata życia ożenił się Henryk w Strzemieszycach z Genowefą z Sajdaków, z którą miał następnie dwie córki.

Henryk i Genowefa Maliszewscy wyjechali do Kędzierzyna tuż po zakończeniu się wojny, w roku 1945, w związku z pracą Henryka na kolei. Osiadłszy tutaj na stałe, pracował Henryk na stanowisku zawiadowcy stacji aż do emerytury. Obie córki wykształcił, umożliwiając im zdobycie wyższego wykształcenia. Henryk Paweł Maliszewski syn Antoniego zmarł w Kędzierzynie w wieku 68 lat i został pochowany na miejscowym cmentarzu. Można o nim nieco humorystycznie powiedzieć, że był najmłodszym synem Antoniego, najmłodszego syna Aleksandra, będącego najmłodszym synem olkuskiego protoplasty rodziny Macieja Maliszewskiego, który sam był także najmłodszym synem „przedolkuskiego” swego ojca, Józefa Maliszewskiego, najmłodszego chyba syna Kazimierza Maliszewskiego z Podlasia.



8. Torowisko w Kędzierzynie-Koźlu (źródło: Internet, zbiory NAC)



Genowefa z Sajdaków Maliszewska (*1914)


Z Sajdaków ze Strzemieszyc, córka Jakuba Sajdaka ze Sosnowca, urodzona w Sosnowcu z matki Marii z Kalatów, pochodzącej z Liwa w woj. warszawskim. Rodzice Genowefy poznali się w Sosnowcu, tutaj też mieszkali przez sporo lat. Ojciec jej był maszynistą parowozu.

Ponieważ matka Genowefy „była słabego zdrowia”, rodzina Sajdaków w latach 30-tych wyjechała do Olkusza i zamieszkała na Czarnej Górze, będącej wówczas, wspólnie z Mazańcem, czymś, w rodzaju „uzdrowiska” - dzięki położeniu wśród sosnowych lasów.



    9. Mazaniec, fot. przedwojenna (?) (źródło: fot. ze zbioru Olgerda Dziechciarza,
         publ. Piotr Nogieć, Internet, Olkusz na starej fotografii II)


W Olkuszu Genowefa Sajdakówna uczęszczała do prywatnego gimnazjum „pań Grużewskich” (zapewne pensja dla dziewcząt). Gdy jednak matka jej zmarła, ojca przeniesiono służbowo do Strzemieszyc, gdzie nadal pracował jako maszynista parowozu. Tamże znał się Jakub Sajdak, zarówno z emerytowanym już kolejarzem Józefem Maliszewskim synem Aleksandra, tegoż synem, Piotrem Maliszewskim, będącym podobnie jak Jakub maszynistą parowozu, jak i z młodym jeszcze ich krewnym, także kolejarzem, Henrykiem Maliszewskim synem Antoniego.
W ten sposób poznała Genowefa swojego przyszłego męża, z którym wzięła ślub w Strzemieszycach w roku 1936. Mieli dwie córki.

Mając 58 lat Genowefa owdowiała. W 1986 roku, za pośrednictwem Wiktora Maliszewskiego ze Strzemieszyc, nawiązał z nią autor kontakt korespondencyjny, uzyskując od Genowefy część informacji dotyczących strzemieszyckiej gałęzi rodziny. Korespondencja ta trwała do roku 1990. Wg „Grobonetu” Genowefa z Sajdaków Maliszewska zmarła w roku 1996. Do końca życia zamieszkiwała w Kędzierzynie.

O jej rodzinie (Sajdakach) autor nie posiada szczegółowych informacji. Nazwisko to było przez niego spotykane także i w Czeladzi, i Będzinie, ale też i w Olkuszu Sajdakowie, i w okolicy od dawna. Wg Rymuta, w końcu XX wieku nazwisko to nosiło w Polsce aż 3.131 osób, w tym najwięcej właśnie w katowickiem (420). W herbarzach jedna tylko była wymieniana rodzina Sajdaków herbu Jastrzębiec.

Geneteka notuje Sajdaków w śląskiem już w XVIII wieku, np. w Irządzu w roku 1771 niejaki Łukasz i Salomea Saydakowie mają córkę Magdalenę, w Małopolsce są bardzo liczne metryki do tego nazwiska od początku XIX wieku w Słaboszowie i Tczycy, ale w tym natłoku niełatwo o wychwycenie pokrewieństw. Podobnie w odniesieniu do małżeństw i zgonów. [3]


10. Tablica nagrobna Henryka i Genowefy Maliszewskich (źródło: „Grobonet”)


Przypisy:

[*]. Dzięki uprzejmości Anny Kownas z Wrocławia zamieszczam tu (wyjątkowo) tekst tłumaczenia metryki ślubu Antoniego:

Działo się w mieście Miechowie dwudziestego pierwszego sierpnia / drugiego września tysiąc osiemset dziewięćdziesiątego dziewiątego roku o godzinie szóstej wieczorem. Ogłaszamy, że w obecności świadków Stanisława Kańskiego, kościelnego, lat czterdzieści sześć i Kazimierza Kuklińskiego, lat trzydzieści cztery liczącego organisty, obydwu mieszkających w mieście Miechowie, zawarty został w dniu dzisiejszym religijny związek małżeński między Antonim Maliszewskim kawalerem, lat trzydzieści cztery liczącym, konduktorem [?] kolejowym, urodzonym w mieście Olkuszu, mieszkającym we wsi Strzemieszyce w parafii Gołonóg, synem Aleksandra i Joanny z Maderskich małżonków Maliszewskich i Teklą Jadwigą dwojga imion Kownas, panną, trzydzieści cztery lata liczącą, urodzoną w mieście Włoszczowie, a zamieszkałą w mieście Miechów przy rodzicach, córką Bartłomieja i prawej małżonki jego Anastazji z Sroczyńskich, małżonków Kownas. Małżeństwo to poprzedziły trzy zapowiedzi ogłoszone w dwóch kościołach – w tutejszym i w gołonoskim kościele parafialnym w dniach: trzynastym, dwudziestym i dwudziestym siódmym sierpnia tego roku. Nowozaślubieni oświadczają, że nie zawarli umowy przedślubnej. Religijny obrzęd [małżeński] dopełniony został przez księdza [nazwisko nieczytelne] miejscowego wikarego. Akt niniejszy nowozaślubionym i świadkom został odczytany, przez Nas i przez nich podpisany.

[nieczytelny podpis księdza]
Antoni Maliszewski
Tekla Jadwiga z Kownasów Maliszewska
K. Kukliński
S. Kański


[**]. Z informacji Anny Kownas z Wrocławia

[1]. DORO (skróty w Bibliografii), t. I, str 523-527

[2]. St. Korusiewicz, dzieje Księstwa Siewierskiego ...

[3]. Internet, Geneteka



Bibliografia:

Źródła archiwalne i terenowe:

1. Archiwum Państwowe Chrzanów

Akta Miasta Olkusza: - Akta Metrykalne, w tym Regestr Metryk Parafii Olkusz,
Akta Własności Po-Augustyańskiej – Tabela powinności posiadaczy gruntów po-
augustyańskich pod miastem Olkuszem,
sygn. 1 i 1A

2. Wypisy z akt USC parafii: Olkusz, Strzemieszyce, Miechów, Włoszczowa
    i z Genneteki

3. Dane z nagrobków: Strzemieszyce, Będzin, Grodziec, Czeladź,
Zagórze

5. Pamiętniki i relacje ustne:

- Ryszard Maliszewski, Historia małopolskiej gałęzi rodziny
Maliszewskich (Opracowanie w posiadaniu autora),
- Relacja Flawiusza Maliszewskiego z Krakowa,
 -Relacja Wiktora Maliszewskiego ze Strzemieszyc
-Relacja Genowefy z Sajdaków Maliszewskiej
   z Kędzierzyna,
- Relacja Barbary z Maliszewskich Pietrasowej
   z Olkusza
- Relacja Anny Kownas z Wrocławia.

6. Materiał kartograficzny autora

 -Działki gruntu przy ul. Sławkowskiej w Olkuszu


Źródła i opracowania drukowane:

1. Korusiewicz S., Dzieje Księstwa Siewierskiego i Siewierza do r. 1900,
Piekary Śląskie 1990

2. Rymut K., Nazwiska Polaków, wersja internetowa z wyszukiwarką nazwisk
(http://herby.com.pl/).

3. Górzyński S., Kochanowski J., Herby szlachty polskiej, warszawa 1994.

4. Gajl T., Herby szlacheckie Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Gdańsk-
Inowrocław 2003.

5. Dzieje Olkusza i Regionu Olkuskiego, pod red. K. Kiryka i R. Kołodziejczyka,
Warszawa- Kraków 1978. (Skrót; DORO)



Internet:


    • Lista rodzin szlacheckich woj.krakowskiego1791 r.

- „Wikipedia”


[Logo NAC]:



                                                                   ******


(Uwaga: Wolno kopiować i cytować jedynie pod warunkiem
podania źródła i autorów artykułu !)