czwartek, 25 stycznia 2018

Starożytności małopolskie” – 7. Z Nekanda Trepki:

O Kowalskich nieuprawnionych różnych, którzy pod szlachtę się podszywali [1]


Kowalski nazwał się z Kleparza miejski synek. Beł ociec jego i matka żywi na Kleparzu i r. 1624. Ten syn ich studiował w Krakowie i w Iuristarum Collegium słuchał. Potem od r. 1622 prokuracyją na trybunale piotrkowskim począł się bawić. Ożenieł się w Piotrkowie. Dał beł na zastaw 6000 na Tumawę, wioskę jegomości panu Gomolińskiemu, od Piotrkowa trzy mile. Mieszkał tam i r. 1633. Miał syńców trzech do r. 1633 i dziewcząt dwoje. Beł stryjeczny tego w Krakowie mieszczanek, Mikołaj, bodaj nie rodzony, a gwoli prokuratorkowi temu Kowalskim też zwał się, tylko że famatus pisano go. Nota o tym, gdy go beło anno 1630 pozwano na ratusz krakowski, co nie oddał spełna donatywy do miejskiego poborce.


    1. Widok Łobzowa i Kleparza obok Krakowa z pocz. XVII w. – detal (źródło: Internet, str.: https://www.atticus.pl/?pag=poz&id=60013)


Kowalski nazwał się Symon, syn kowalów z Biecza. Beła matka jego żywa i r. 1633. Ten Symon służeł u ślachty w krakowskiej ziemi i u Zbigniewa Fraksztyna r. 1632, zaś u pana Maciejowskiego Samuela w Sowczynie u Wojnicza. Gdy beł Maciejowski umarł po św. Jadwidze, pani posłała tego Kowalskiego do Warszawy, do brata nieboszczykowskiego, a on zjechał z tymże koniem, ze wszytkim wsiędzenim i barwą falendyszową.


    2. Biecz około 1617 na rycinie z dzieła Georga Brauna i Franza Hogenberga (źródło:
 
Kowalski beł bojarzyn książęcia Zbaraskiego, kasztelana krakowskiego, i służeł u niego, a gdy umarł książę zarwał po nim pod sto tysięcy w portugalech samych.


Kowalski nazwał się Grygier, kowal w Wieliczce, który wdowę Grewczykową tamże w Wieliczce pojmując r. 1624, odtąd Kowalskim począł się zwać. Tam w Wieliczce mieszkał, a za ślachcica udawał się ...


3. Wieliczka stara fotografia (źródło: Internet, str.:



Źródło:. [Walerian Nekanda Trepka „Liber chamorum” , 262-263]


(Ilustracje i podkreślenia dodane przez autora Bloga)

[1]. „Prawdziwi” Kowalscy byli herbów: Abdank, Czewoja, Gozdawa, Jasieńczyk, Korab, Murdelio, Ostoja, Stawisz, Szachman, Ślepowron, Wieruszowa i własny.