czwartek, 8 czerwca 2017

Dawne rodziny 13. „Artyści i architekci”

(pochodzenie rodzin, losy w Olkuszu, koligacje)


Autor: Ryszard Maliszewski


Wstęp:

Mimo iż znaczny odsetek ludzi posiada tzw „zdolności artystyczne” i wielu zdolnych jest uzyskać wyższe wykształcenie, nie same zdolności decydują w życiu o tym, aby zdolności te i umiejętności realizować zawodowo. Toteż w małomiasteczkowych, średniozamożnych rodzinach mieszczańskich niewielu ich reprezentantów mogło poszczycić się takimi zajęciami zawodowymi. W dawniejszych wiekach, o osiągnięciu przez młodego człowieka tego poziomu i stylu życia decydowała najczęściej zamożność rodziców, a różnice w tejże zamożności decydowały także i o stopniu wykształcenia. Nie trzeba bowiem było mieć bogatych rodziców, aby terminować w klasycznym rzemiośle, ale musieli oni być zamożni, by dziecko wykształcić do poziomu wyższego.

Niektóre rzemiosła i zawody tzw „artystyczne” genezę swoją wiodły od średniowiecza z klasycznego „mularstwa” w środowisku „budowniczych katedr” [1], jako rozwój rzemiosła w kierunku zdobienia ścian budynków sakralnych z jednej, a doskonalenia umiejętności ich projektowania – z drugiej strony. W tym drugim przypadku konieczne było oczywiście uzyskanie wyższych stopni wykształcenia, np. matematycznych, „materiałoznawczych” i tp. Taka była w zasadzie geneza wykształcenia architektów. [1]


Wysoki poziom wykształcenia osiągnął w rodzinie Maliszewskich w Olkuszu najmłodszy syn Mikołaja Maliszewskiego syna Jacka „z ul. Żuradzkiej”. Posiadający wybitne zdolności i zamożnego ojca Henryk Maliszewski (*1897) stał się bowiem po ukończeniu studiów w dziedzinie budownictwa lądowego jedynym chyba w Olkuszu architektem, a poza tym znany był z dosyć ekscentrycznego wówczas stylu życia, który był zresztą przyczyną jego śmierci. 
 

Henryk Jan Maliszewski syn Mikołaja syna Jacka (*1897)


Siódme, najmłodsze dziecko, a czwarty syn Mikołaja syna Jacka, urodzony w Bolesławiu, z matki Cecylii z Paszkowskich. W dzieciństwie zamieszkiwał przy rodzicach w Bolesławiu, zaś od 1902 roku w Olkuszu, w nowo zbudowanym przy ulicy Szpitalnej domu ojca, w którym zresztą mieszkał do końca swego krótkiego życia, nawet i po ślubie, z żoną i dziećmi (patrz fot. Nr 2).

Najprawdopodobniej Henryk Maliszewski, śladem innych synów Mikołaja kształcił się najpierw w Olkuszu, w Szkole Rzemieślniczej (przy obecnej ulicy Górniczej), będącej od początku swego istnienia na prawach szkoły średniej (albo w Gimnazjum). Później studiował poza Olkuszem, ale nie mam dokładnych na ten temat informacji, bo nawet jego dalsze potomstwo w Olkuszu, w związku z przedwczesną śmiercią Henryka Maliszewskiego, mało o nim wiedziało. Wiadomo jednak, że zdobył on wszechstronne wykształcenie w dziedzinach budownictwa lądowego i drogowego.


    1. Henryk Maliszewski z żoną Aleksandrą ze Szczygłów w 1928 r. (źródło:
        fragm. większej fot. z arch Anny Karni z Olkusza)



2. Dom Mikołaja Maliszewskiego przy ul. Szpitalnej 1913 r. (drugi z prawej)
      (źródło: Zbiór PTTK Olkusz)



2B. Dom po Mikołaju Maliszewskim (po lewej) 1938 r. (źródło:
      Internet, str. Pawła Barczyka „Olkusz w fotografii”)































2C., 2D. i 2E. Dom po Mikołaju Maliszewskim w 2009 r. i 2015 r.
        (fot. Ryszard Maliszewski)


Ożenił się Henryk Maliszewski w roku 1925, z Aleksandrą ze Szczygłów z Zawiercia, która w latach następnych urodziła mu dwóch synów: Zbigniewa (*1926) i Stanisława (*1928).

Jerzy Maliszewski ze Szczawna, syn Edwarda Maliszewskiego syna Mikołaja, a więc bratanek Henryka – podawał informację, że Henryk z wykształcenia był mierniczym i architektem. Wiele domów w Olkuszu było podobno zbudowanych według planów sporządzonych przez Henryka Maliszewskiego (w tym np. kamienica Franciszka Maliszewskiego syna Ludwika koło stacji kolejowej - patrz przyszły Rozdział Nr 16. Część II. „Zerwać z tradycją”). Był autorem projektów wielu innych okazałych domów olkuskich, m.in. kamienic: Nogieciów „naprzeciw stacji, dalej Zielonków/Kulaków i chyba Rosiaków w ul. Krakowskiej.




























 Kamienice olkuskie projektowane przez Henryka Maliszewskiego:
(3. po prawej Kam. Nogieciów, fot. 2009 r., 3B. Kam. Fr. Maliszewskiego/Guzików,
fot. 2009 r., 3C. Kam. Kulaków, fot. 1993 r. i 3D. Kam. Rosiaków, fot. 2009 r.)
(fot. Ryszard Maliszewski)


Akt śmierci natomiast Henryka Maliszewskiego podaje jego zawód jako „drogomistrz”, co zapewne jest bliskoznaczne z „mierniczym”, a określa równocześnie urząd, jaki Henryk pełnił wówczas w Olkuszu. Wszakże Flawiusz Maliszewski z Krakowa syn Stefana Maliszewskiego (mój stryjek) podawał w 1994 roku informację, że Henryk Maliszewski, którego w dzieciństwie nazywał wujkiem, był inżynierem geodetą (co na jedno wychodzi). W 1925 roku Henryk Maliszewski, jako osoba kompetentna, wykonał również plan sytuacyjny posesji przy ulicy Sławkowskiej (po Ludwiku Maliszewskim, pradziadku Ryszarda), oraz plan stojącego tamże domu, który to plan stał się później podstawą do sądowego podziału majątku po Ludwiku (w roku 1930). Tenże plan w oryginale został jednak przekazany nowym właścicielom domu i działki po sprzedaży tej działki w 1960 roku (autor widział ten plan tylko raz). Majątek Henryka Maliszewskiego syna Mikołaja nie jest mi znany. Nigdy nie dziedziczył on po ojcu żadnego majątku, bo zmarł przecież wcześniej, niż ojciec.

Jerzy Maliszewski ze Szczawna Zdroju syn Edwarda Maliszewskiego syna Mikołaja informował również, że wujek Henryk był od młodości zagorzałym automobilistą i znanym w latach dwudziestych w kraju zawodnikiem wyścigów samochodowych i motocyklowych „z koszami”. W związku więc chyba ze wspólnymi zainteresowaniami, ale i także z powiązaniami rodzinnymi z olkuskimi Mroczkowskimi znał Henryk Maliszewski równie zagorzałego automobilistę olkuskiego, Roberta Mroczkowskiego (właściciela „folwarku witeradowskiego”), z którym przyjaźnił się od dawna ojciec Henryka, Mikołaj Maliszewski (patrz Rozdziały Nr Nr 5. Części II. i III. „Przedsiębiorstwo rodzinne przy ul. Żuradzkiej”). Po kolejnym wypadku samochodowym, zmarł Henryk w następstwie odniesionych obrażeń dnia 12.06.1932 roku i został pochowany na olkuskim cmentarzu. W dwa lata po jego śmierci, żona Henryka, Aleksandra ze Szczygłów wyszła powtórnie za mąż.


Aleksandra ze Szczygłów Maliszewska-Skwara (*1904)


Córka Adama Szczygła z Olkusza (?), urodzona w Zawierciu z matki Julianny z Kulczykowskich. Od roku 1925 żona Henryka Jana Maliszewskiego syna Mikołaja i matka jego dzieci. W 1932 roku, gdy dzieci były jeszcze małe, Aleksandra owdowiała, a dwa lata później wyszła w Olkuszu powtórnie za mąż. Czy i z tego małżeństwa miała dzieci, - nie wiem. Aleksandra Maliszewska Skwara zmarła w wieku 55 lat w Olkuszu i została pochowana na miejscowym cmentarzu.

Nazwisko rodowe Aleksandry – Szczygieł – jest bardzo częste w północnej części powiatu olkuskiego, aż po Zawiercie i Kromołów. Spotyka się je także w Tarnowskich Górach i Żychcicach za Będzinem. Również w Olkuszu, od XX wieku znane jest to nazwisko, ale rodzina znanych mi Szczygłów pochodzi może z Klucz.
Z nich znany lekarz, podróżnik i pisarz – Bogdan Szczygieł, autor wielu książek i reportaży o Afryce ; słynny również dla olkuszan jako autor wspomnień o dawniejszym Olkuszu, oraz fundator i organizator muzeum afrykanistycznego (patrz moje na ten temat na moim blogu „Olkusz... Z całego świata tamta strona” informacje z roku 2014).

Osób o nazwisku Szczygieł żyło w Polsce u schyłku XX wieku aż 10.245, z czego najwięcej w
katowickiem (1.760). Geneteka wymienia nazwisko Szczygieł w zgonach parafii Olkusz już w 1733 roku (akt nr 283) i w 1750 w małżeństwach w Pałecznicy. W Olkuszu w 1732 roku rodzi się Łukasz Szczygieł (akt nr 320), a w roku 1734 (akt nr 461) Krzysztof Szczygieł. Widać więc, że ta rodzina na gruncie olkuskim była już od dawna. Tenże Krzysztof żeni się w Olkuszu w roku 1766 (akt nr 131), zaś Maciey Szczygieł w 1731 (akt nr 7) z Maryanną Bartyzelówną. W XIX wieku bardzo wiele metryk do tego nazwiska występuje w Stadnikach, Podegrodziu, Pałecznicy w Małopolsce. Ponieważ i w śląskiem, i w świętokrzyskiem, do tego nazwiska metryk jest o wiele mniej, można z dużym prawdopodobieństwem uznać związki tej rodziny z Małopolską, ale jakiejże oni dawniej mogli być kondycji społecznej – tego ja wiedzieć nie mogę (może wolni rzemieślnicy – młynarze, podobnie jak i Krzemieniowie). [2]

Ze znajomych osób noszących to nazwisko, mogę wymienić jeszcze byłego kolegę mego stryja Flawiusza Maliszewskiego syna Stefana, - pochodzącego ze Szczygłów z Witeradowa pana Dyonizego Szczygła, spadkobiercę nieczynnego już od lat 60-tych XX wieku młyna-tartaku w Witeradowie. Tenże po wielu latach pracy w obsłudze lotniska na Balicach w Krakowie, powrócił na starsze lata do Witeradowa, aby opiekować się starą matką. Żył jeszcze, co prawda już samotnie, w roku 2007 w starym, kamiennym domu, obok zrujnowanego młyna witeradowskiego. Zmarł w 2008 r. Do tegoż młyna prowadzał jeszcze autor swoje dzieci na spacer w latach 80-tych XX wieku. Rodzina, do której wspominany pan Szczygieł należał, była znaną dawniej w okolicach Olkusza rodziną młynarzy, trzymających również i inne młyny w powiecie (DORO, i dalej – patrz fot.Nr 4).


4. Zabudowania młyna witeradowskiego w 1962 r. (fot. Ryszard Maliszewski)


      4B. Dom mieszkalny młyna Szczygłów (źródło: Internet, fot.
              Olgerd Dziechciarz, Facebook, „Ziemia Olkuska”)


                                                                   *****


W mojej bliższej rodzinie zdolności artystyczne (plastyczne) ujawniały się od dosyć dawna, choć może niezbyt wielu jej reprezentantów uprawiało rzemiosła, w których mogły by się te zdolności uzewnętrzniać. Jedną z takich osób w rodzinie, łączących zdolności artystyczne z uprawianym rzemiosłem był brat mojej babci, Anny z Halkiewiczów Maliszewskiej, najmłodszy syn mojego pradziadka Wincentego Halkiewicza „z Częstochowy i Olkusza”, Feliks Halkiewicz.


Feliks Halkiewicz syn Wincentego (*1880)


    Feliks Halkiewicz (*1890) syn Wincentego Halkiewicza urodził się, żył i zmarł w Olkuszu. Ożenił się tutaj z Janiną z Sulikowskich (*1889), siostrą Marii, żony Ksawerego Halkiewicza. Feliks Halkiewicz był malarzem, nazwijmy to „dwojakim”. Uprawiał bowiem rzemiosło malarskie jako klasyczny „malarz pokojowy”, będąc jednak również „malarzem artystą”, specjalizującym się w tworzeniu fresków ściennych i innego typu zdobieniu ścian budynków sakralnych. Gdzie uczył się tego zawodu – nie wiem.
Wspólnie z bratem Julianem Halkiewiczem z Częstochowy założyli przed I wojną światową firmę malarską, zajmującą się renowacją i zdobnictwem kościołów, w Częstochowie i w innych miejscowościach. Wiele nowych kościołów katolickich w okolicy Częstochowy, Zawiercia i w Zagłębiu w tamtych czasach uzyskało malowidła „ręki” Feliksa Halkiewicza i jego uczniów. Feliks Halkiewicz miał również wyjątkowe zdolności w malarstwie artystycznym obrazów olejnych i szkicowaniu węglem. Wykonał w swoim życiu wiele pięknych portretów i innych obrazów. Rodzina Halkiewiczów powinna jeszcze ich sporo posiadać, niestety do rodziny Maliszewskich one nie trafiły. W związku z nie posiadaniem przez tego malarza wykształcenia akademickiego, nie jest on ujmowany w żadnym wykazie malarzy polskich.
    Na odziedziczonym po ojcu „gruncie Halkiewiczów” za cmentarzem żydowskim (patrz Mapa Nr I. w Rozdziale Nr 11. Część III. „Przedsiębiorstwo rodzinne przy ul. Sławkowskiej”), Feliks Halkiewicz wybudował obok drewnianego domu swojego brata, Franciszka Ksawerego, własny, murowany, piętrowy dom, istniejący tu do dzisiaj, wszakże nie należący już dzisiaj do Halkiewiczów. Ulica, przy której oba te domy stoją to dawna „stara Sławkowska” (obecnie jest to ulica Kolorowa). Teren ten na zamieszczonej tam Mapie Nr I oznaczony jest symbolem 4H. Miał Feliks w Olkuszu czterech synów i jedną córkę.












    5. i 5B. Domy po Halkiewiczach od strony ul. Sławkowskiej i Kolorowej w roku     
         1993 (zaznaczone od lewej: dom po Feliksie, dom po Ksawerym ; fot. autora)

    Dom „po Feliksie Halkiewiczu” wygląda obecnie zupełnie inaczej niż w dzieciństwie Ryszarda, gdy autor bywał tam ze swoimi rodzicami w odwiedzinach u krewnych. Wówczas był jeszcze bardzo prostej, „pudełkowej” konstrukcji. Obecnie dobudowano mu jeszcze jedno pięterko na poddaszu i loggie, unowocześniające jego wygląd, co uwidocznia druga fotografia.

O rodzinie żon Feliksa i Franciszka Ksawerego Halkiewiczów, czyli Sulikowskich mało posiadam informacji. W Olkuszu ich teraz już nie ma, ale znani byli w Małopolsce już od XVIII wieku, np. w Gołczy. Tutaj notowany jest np. akt nr 1901 urodzenia Agnieszki Sulikowskiej w roku 1794 (rodziców nie podano, ale wiadomo, że tam musieli zamieszkiwać). Bardzo wiele Sulikowskich występuje natomiast w świętokrzyskiem i to już w XVIII wieku. Tutaj np. bardzo dużo metryk do tego nazwiska w: Chęcinach, Kunowie, Wąchocku, Połańcu, Daleszycach, Działoszycach, Osieku, Kielcach, Świętomarzu i innych miejscowościach, co zapewne świadczy o tym, że rodzina ta z majątków szlacheckich tego regionu jako drobni oficjaliści dworscy dawniej się wywiodła. [2]

W herbarzach wymieniani są Sulikowscy herbów Strzemię i Sulima). Rymut podaje w końcu XX wieku 2212 osób nazwiska Sulikowski w Polsce, z czego najwięcej w śląskiem łącznie. Natomiast Lista rodzin szlacheckich województwa krakowskiego z 1791 roku wymienia w roku 1762 Sebastiana Sulikowskiego jako ekonoma w majątku Węgrzynowice/Górka, co potwierdza moją dedukcję. Gdzie jednak dokładnie żenili się obaj bracia Halkiewicze z Sulikowskimi – wcześniej nie wiedziałem (w roku 2016, dzięki metrykom odnalezionym przez Katarzynę Halkiewicz z Warszawy okazało się, że w Częstochowie).


                                                                   *****


Do pracy i „terminu” w przedsiębiorstwie wujka Halkiewicza próbowała rodzina włączyć w latach 30-tych XX wieku, nastoletniego wówczas po ukończeniu olkuskiej Szkoły Podstawowej Nr 1 mojego ojca, Władysława Maliszewskiego syna Stefana „z ul. Sławkowskiej” (patrz przyszły Rozdział Nr 17. „Pożegnanie z Olkuszem”), ale pomimo posiadania także i przez niego zdolności rysunkowych, nie gustował on podobno w „lataniu po kościołach, skakaniu po rusztowaniach i malowaniu wszelakiego rodzaju aniołków, świętych, ornamentów i ozdóbek”, i bardzo szybko odechciało mu się robienia takiej kariery. Wolał pracować w fabryce, gdzie miał „wymierny zarobek”, bez oglądania się „na łaskę wujka”, dla którego był tylko uczniem zawodu.



                                                                      *****


Najmłodszym znanym mi osobiście reprezentantem rodziny olkuskich Maliszewskich „z omawianej aktualnie branży zawodowej” był stryjeczny kuzyn mojego ojca, będący zarówno architektem (wszakże poza Olkuszem), jak i artystą malarzem, Leszek Maliszewski, najmłodszy syn Franciszka Maliszewskiego, najmłodszego syna Ludwika Maliszewskiego „z ul. Sławkowskiej”.


Leszek Maliszewski syn Franciszka syna Ludwika (*1929)


Trzecie dziecko, a drugi, najmłodszy syn Franciszka syna Ludwika, urodzony w Olkuszu z matki Henryki z Kucharskich. Dzieciństwo i młodość spędzał w Olkuszu przy rodzicach, zamieszkując z nimi w rodzinnej kamienicy przy obecnej ulicy Kazimierza Wielkiego. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Olkuszu ukończył tutaj po wojnie Liceum Ogólnokształcące i następnie w Krakowie studia na Wydziale Architektury Politechniki, uzyskując stopień mgr inż. architektury, w którym to charakterze pracował do końca życia.



6. Dom rodzinny Leszka Maliszewskiego (od str. pd.) w 1993 r. (fot. autora)


Leszek Maliszewski po ukończeniu studiów wyjechał na stałe do Gliwic, przez całe życie pracując jako architekt w „Energoprojekcie” Gliwice, oraz tamże chyba także jego żona, Janina z Nowaków, z którą ożenił się w Gliwicach w 1964 roku. Dzieci nie mieli. Najbardziej jednak znany był w rodzinie i w Olkuszu jako artysta malarz.

Od młodości był Leszek Maliszewski bardzo uzdolniony plastycznie. Malarstwu artystycznemu
poświęcał każdą wolną chwilę. Malował akwarele, zajmował się także technikami olejnymi, rysunkiem i grafiką. Miał wiele wystaw swoich prac. W otwarciu dwu z nich w Olkuszu uczestniczył także autor i jego syn Przemysław Maliszewski, który dopiero wtedy trochę poznał tę, niedaleką przecież rodzinę.


    6B. Leszek Maliszewski syn Franciszka syna Ludwika (źródło: Internet, str.: http://www.inmemoriam.architektsarp.pl/pokaz/leszek_maliszewski,747)






































7., 7B, 7C. i 7D. Info o wystawach Leszka Maliszewskiego 1989 i 1994 r. (z arch. autora)


Leszek Maliszewski zamieszkiwał w Gliwicach do końca życia, jednak był także częstym gościem w Olkuszu. Tutaj widywał się z nim kilkakrotnie autor historii rodziny Maliszewskich, ale znał go mało i dopiero od czasu rozpoczęcia swojej pracy nad nią. Leszek Maliszewski syn Franciszka zmarł nagle w wieku 74 lat na udar mózgu i został pochowany w Ustroniu Śląskim, skąd pochodziła jego żona, która po jego śmierci tamże powróciła. O Leszku Maliszewskim jako malarzu mówi także internetowa strona „Wystawa Grupy Plastycznej Faun” (patrz Bibliografia) i inne.


Przypisy:

[1]. Internet, „Wikipedia”, hasło „murarz”

[2]. Internet, Geneteka


Bibliografia:

Źródła archiwalne i terenowe:

1. Archiwum Państwowe Chrzanów
Akta Miasta Olkusza: - Akta Metrykalne, w tym Regestr Metryk Parafii Olkusz,

2. Wypisy z akt USC parafii: Olkusz, Częstochowa i z Geneteki
     Regestr Metryk Olkusz

3. Dane z nagrobków: Olkusz, Klucze, Tarnowskie Góry, Żychcice, Będzin, Kromołów

4. Pamiętniki i relacje ustne:
- Ryszard Maliszewski, Historia małopolskiej gałęzi rodziny
   Maliszewskich (Opracowanie w posiadaniu autora),
- Relacja Jerzego Maliszewskiego ze Szczawna Zdroju
 - Relacja Flawiusza Maliszewskiego z Krakowa
 - Relacja Leszka Maliszewskiego z Gliwic,
 - Relacja Władysława Maliszewskiego z Olkusza
 - Relacja Wandy z Zielonków Czurowej z Olkusza,
- Relacja Katarzyny Halkiewicz z Warszawy

6. Materiał fotograficzny autora


Źródła i opracowania drukowane:

1. Dzieje Olkusza i Regionu Olkuskiego, pod red. K. Kiryka i R. Kołodziejczyka,
    Warszawa- Kraków 1978. (Skrót; DORO)
    1. Górzyński S., Kochanowski J., Herby szlachty polskiej, warszawa 1994.
3. Rymut K., Nazwiska Polaków, wersja internetowa z wyszukiwarką nazwisk
(http://herby.com.pl/).

Internet:

  • "Wikipedia”


                                                           ******


(Uwaga: Wolno kopiować i cytować jedynie pod warunkiem
podania źródła i autora artykułów !)