wtorek, 8 sierpnia 2017

Mitologia – Letnie Dziady (Dożynki i Merkuralia)


[Kalendarz agrarny dawnych Słowian kończył się właściwie po okresie
zbiorów, a więc przeważnie w sierpniu. Tylko niektóre obrzędy „zahaczały”
o wrzesień i październik, o czym już wcześniej wspominałem.]


W sierpniu, zarówno w krajach słowiańskich, jak i Starożytnym Rzymie obchodzono cały cykl pomniejszych świąt agrarnych, powiązanych z zakończeniem okresu zbiorów.
A ponieważ Bożkowie i Bogowie Płodności każdorazowo posiadali ścisłe związki z Podziemną Krainą Zmarłych, odprawiano wówczas także obrzędy typu „Dziadów”, w czasie których oddawano cześć Zmarłym Przodkom.

Znakomite i wielokrotnie tutaj cytowane źródło internetowe Jakuba Jasińskiego „Imperium Romanum” [1] podaje na sierpień następujące obrzędy [moje przypiski w nawiasach]:

12 sierpnia
  • bóg Merkury znany był ze swoich oszustw i przebiegłości. Był szczególnie popularny wśród ludzi interesu i kupców, którzy płacili 10% swoich dochodów na rzecz świątyni tego boga. Za te pieniądze organizowano święto publiczne przypadające w tym dniu; święto Herkulesa. [Jak wiadomo, rzymski Merkury był ścisłym odpowiednikiem greckiego „Psychopomposa”-Hermesa i jako taki posiadał powiązania z Krainą Zmarłych (jako Przewodnik Dusz, tak jak słowiański Weles).]

1. Grecki Hermes-Psychopompos (źródło: https://historiadelamodas.blogspot.com)
    
 13 sierpnia
  • Nemoralia – było to święto bogini Diany. Niewolnicy mieli dzień wolny. W dniu tym oddawali oni cześć bogini Diane w świątyni na Awentynie, zgodnie z tradycją, która głosiła, że zbudował ja król Serwiusz Tulliusz, pochodzenia niewolniczego. Ponadto tego dnia wszystkie kobiety tradycyjnie myły włosy.
  • Vertumnalia – święto boga Vertumnusa i bogini Pomony. [Diana posiada związki z tzw „Boginią z Drzewa”, o której dalszy artykuł, również w sierpniu.]

2. Bogini sadów i ogrodów Pomona (źródło: Wikipedia)


17 sierpnia
  • Portunalia.
18 sierpnia
  • Consualia – festiwal miał miejsce dwukrotnie: 21 sierpnia i 15 grudnia. Tego dnia Rzymianie czcili Consusa, boga opiekującego się ziarnem zgromadzonym w spichlerzach albo Neptunusa Equestrisa. Według Plutarcha Neptunus Equestris i Consus były to różne nazwy na tego samego boga. Co roku odsłaniano ołtarz poświęcony bóstwu, i który został pogrzebany w Circus Maximus. Pierwszym, który według tradycji odnalazł ołtarz był Romulus. Podczas consualiów wszystkie konie, osły i muły były ozdabiane wieńcami i zwalniane od pracy. W Circus Maximus odbywały się wówczas wyścigi konne, zaś w jego podziemiach składano ofiary na ołtarzu Consusa, udostępnianym tylko w czasie tego święta. Wedle rzymskich podań właśnie podczas Consualiów miało dojść do porwania Sabinek. Święto miało charakter rolniczy oraz archaiczny i symbolizowało koniec zbiorów.

3. Consualia (źródło: http://www.imperiumromanum.edu.pl/religia/swieta-rzymskie/consualia/)

19 sierpnia
  • Vinalia Rustica – tego dnia świętowano zbiory winogron, warzyw i czas płodności natury. W czasie święta, ogródki, targi i winnice były poświęcane najstarszej formie Wenus – Venus Obsequens. Celem święta było poproszenie Jowisza, aby ten nie sprowadzał sztormów, gradu, silnych opadów lub powodzi zanim winogrona nie dojrzeją. Ponadto pytano go o to, kiedy będzie najlepszy czas na żniwa. Tego samego dnia czczono Wenus jako boginię wegetacji i ogrodów. [Wenus – inna hipostaza „Bogini z Drzewa”.]
23 sierpnia
  • Vulcanalia święto ku czci Wulkana, boga ognia. W tym czasie czczono także inne bóstwa: Maia, Hora i Ops. Świątynia Wulkana w Rzymie zlokalizowana była na Forum Romanum u podnóża Kapitolu. Przybytek Wulkana znajdował się także na Polu Marsowym. Co ciekawe etruscy kapłani (haruspikowie) zalecali Rzymianom, by świątynia Wulkana powinna być zawsze poza granicami miasta.
25 sierpnia
  • Opiconsivia (święto Ops Consivii) – święto ku czci Ops, rzymskiej bogini płodności, urodzaju i bogactwa, czczonej także jako opiekunka rolnictwa. Święto symbolizowało koniec zbiorów, a podobne święto miało miejsce dnia 19 grudnia, kiedy to świętowano przechowywanie zboża. Nierzadko święto kojarzono także z Consus, opiekunem ziaren i podziemnych pojemników do przechowywania pożywienia (silosy). W czasie festiwalu, Westalki i Pontifex Maximus, ubrany w białe szaty i niosący praefericulum – wykonaną z brązu misę do składania ofiar, wchodzili do świątyni bóstwa w Regii. W dawnych czasach rzymskich festiwal odbywał się w głównym miejscu magazynowania ziarna w stolicy.
27 sierpnia
  • Volturnalia – święto obchodzone w celu ochrony wciąż dojrzewających owoców przed zepsuciem w gorących południowo-wschodnich wiatrach (często występujących w tej porze roku). W czasie święta czczono Volturnusa, boga rzecznego i południowo-wschodniego wiatru.

Na temat obchodzonego w tym okresie w całej słowiańszczyźnie Święta Dożynek, tak wiele podają przeróżne źródła internetowe, że nie ma potrzeby zbyt wielu informacji tego typu tutaj cytować. Można co najwyżej dla uzupełnienia podać linki do tematu. [2]


4. Dożynki (źródło: Wikipedia)


Przypisy: