sobota, 19 sierpnia 2017

Pradzieje Małopolski –
Paleolit górny – 5. Cz. II. Kultura oryniacka właściwa



Zespoły oryniackie [1]



I. Informacje o kulturze:
Wszelkie informacje o kulturach kręgu oryniackiego zawarłem właściwie we wcześniejszym rozdziale. Tutaj powtarzam jedynie najbardziej ogólne, dotyczące kultury oryniackiej właściwej, znanej z wielu stanowisk polskich. Niniejszy rozdział (i kilka następnych) traktuje w dalszym ciągu o ratowniczym znalezisku z Przylaska Rusieckiego koło Krakowa.

Ludność kręgu oryniackiego zajmowała tereny bardzo zróżnicowane. Zasiedlała chętnie wysoczyzny lessowe zajmując punkty silnie eksponowane (np. Kraków-Góra Bronisławy, Sowiniec, Piekary, Kraków-ul. Spadzista), często odległe nawet od cieków wodnych, co sugeruje znajomość metod gromadzenia wody. Spotykamy osadnictwo tundrowe oraz stepowe i leśne. Zakładano obozowiska otwarte, z tradycyjnymi szałasami-namiotami, a nawet budowlami ziemiankowymi, jak i jaskiniowe, trwałe i sezonowe. Praktykowano przede wszystkim myślistwo. Polowano intensywnie na mamuty, nosorożce włochate, hieny, niedźwiedzie jaskiniowe, jelenie, tury/żubry, konie, koziorożce, renifery i inne. W kulturach oryniackich występują początki sztuki. [1] Typowe zespoły oryniackie znamy w Polsce np. z Krakowa-Zwierzyńca i Piekar (o czym już było).


I. Człowiek kultury oryniackiej, walka z niedźwiedziem (źródło: Internet, Zdenek Burian, malarstwo)


Muzea Pradziejów Małopolski i inne:


II. Inwentarze i znaleziska luźne:




1. Wyroby krzemienne niezbyt przewodnie dla oryniaku Przylasek Rusiecki koło Krakowa,     Dolina Wisły (Małopolska) (przypadkowe, ratownicze znalezisko gromadne) [2]
1). Ostrze liściowate wiórowe (grot oszczepu) złamane [2]
2). Liściak odłupkowy (grot) [2]
3). i 4. Zbrojniki mikrolityczne typu Krems-Dufour [2]
5. Zbrojnik mikrolityczny (wkładka wiórowa) typu Dufour [2]
Ostrza nie są bardzo typowe dla kultury oryniackiej właściwej. Spotyka się je w różnych epokach i różnych kulturach. Dla porównania zamieszczam niżej ilustracje podobnych artefaktów z innych czasów, kultur i źródeł:.


2. Ostrza mustierskie (źródło: [3])
























































2B., 2C., 2D., 2E., 2F., 2G. i 2H. Ostrza paleolitu górnego (w tym oryniackie i graweckie) (Zach.   Europa) (źródło: [4])


3. Kościane oryniackie groty oszczepów (Francja) (źródło: [4])
 

3B. Po lewej ostrza krzem. innych kultur (źródło: [5])
 

4. Narzędzia oryniackie Kraków (Małopolska) (źródło: [1])

 















5. i 5B. Sposób oprawy podobnych narzędzi (źródło: [7]))




6. Oryniacka rzeźba z kła mamuta (Zach. Europa) (źródło: [6])

 

7. Zasięg kultury oryniackiej w Polsce (źródło: [1] str.132)



III. Datowanie:
Podając za Kozłowskimi można określić wiek zespołu kultury oryniackiej z Przylaska Rusieckiego na przedział ok. 28 do 25 tysięcy lat pne., bliżej ok. 26 tys. lat pne. [1]



8. Miejsce w tabeli stratygraficznej (źródło: przypis [1], str. 21)


Przypisy i Bibliografia:

[1]. Kozłowski J. K., Kozłowski St. K., Epoka kamienia na ziemiach polskich, PWN, Wa-wa 1977

[2]. PMA Kraków. Zespół pochodzący ze żwirowni z Przylaska Rusieckiego koło Krakowa w Pradolinie Wisły, zebrany luźno w l. 1974-76, w partii żwiru budowlanego. Z tego powodu niemożliwy do precyzyjnej oceny i opracowania. W roku 1977 znalezisko nie przeznaczone przez kustosza Muzeum Archeologicznego w Krakowie St. Kowalskiego do ekspozycji z racji zmieszania inwentarza oraz niepewnej pierwotnej lokalizacji, czyli zupełnego braku „metryczki”. W związku z tym opracowane tylko „ratowniczo i domyślnie”.
1). Grot oszczepu, wiórowy, z wyodrębnionym trzonkiem, obustronnie obrabiany, retusz oryniacki, typowy dla stanowisk środkowoeuropejskich, poprzecznie przełamany, być może w czasie użytkowania. Z powodu tego przełamania, być może używany później jako rylec. 2). Grot oszczepu (?), owalnotrójkątny, odłupkowo-wiórowy, jednostronnie obrobiony, bardzo nietypowy. Ostrza liściowate, jako nie bardzo typowe dla oryniaku, być może są tu importami lub zapożyczeniami, szczególnie okaz pierwszy, noszący cechy kultury szeleckiej. Drugi stwarza wrażenie, że jest tylko „półwytworem”, gdyż nie posiada wyostrzonych krawędzi. 3)., 4). Wiórki-zbrojniki typu Krems-Dufour, zapewne stosowane jako grociki strzał. 5). Wiórek-wkładka do jakiegoś narzędzia kombinowanego, używany jako zbrojnik w drewnie lub kości (np. ostrzu kościanym oszczepu). Są dowodem na późne datowanie zespołu. Wszystkie artefakty wykonane z takiego samego krzemienia brązowego jak inne z Przylaska Rusieckiego.

Opisywany ratowniczy zespół zawierał na pewno więcej artefaktów, lecz w tej partii żwiru znalazła się tylko ich część. Nie da się także ustalić czy wszystkie artefakty należy łączyć ściśle z kulturą oryniacką właściwą, jednak wcześniejsze dostawy żwiru wykazują podobne cechy, co świadczy o dostarczeniu go z tego samego miejsca. Tylko ostatnie dostawy, zawierające bardziej drobny żwirek bez otoczaków, z domieszką grubego piasku, są powierzchniowe, młodsze i w nich znajdowały się okruchy ceramiki „łużyckiej”, a brak artefaktów krzemiennych. Tak więc opisywany zespół można traktować jako jednolity, zawierający znaczny procent wyrobów przewodnich dla oryniaku. Mocno charakterystyczne dla oryniaku są tu także wiórki typu Krems-Dufour, drapacze pyskowate oraz skrobacze zębato-wnękowe (opisywane dalej). Inne typologicznie artefakty zespołu z Przylaska Rusieckiego będą omawiane w następnych artykułach. Z całości materiału można wysunąć wniosek, że zespół ten może być pozostałością obozowiska jednosezonowego oraz „jednoziemiankowego” o charakterze „domowym”, na co wskazuje obecność wielu narzędzi „skrobiących”. Obecność wielu narzędzi typu zębato-wnękowego potwierdza późne datowanie zespołu i pozwala go łączyć z fazą oryniaku 5. Najprawdopodobniej (zważywszy materiał, z którego pochodzi ten zespół) krzemnica ta musiała znajdować się w pobliżu dawnej terasy zalewowej Wisły i w czasie następujących potem wezbrań rzeki została pogrzebana następnymi warstwami osadów.
    Jako znalezisko o niepewnej metryce nie może być dowodem na stałe zamieszkiwanie tutaj (w Dolinie Wisły) ludności omawianej kultury, ale może świadczyć o sezonowym pobycie na tym terenie człowieka oryniackiego podczas zlodowacenia północnopolskiego Wurm (może w fazach Arcy lub Stillfried B, na co wskazuje obecność charakterystycznych zwierząt: mamut i koń), prowadzącego tutaj wówczas gospodarkę zbieracko-łowiecką w chłodnym klimacie peryglacjalnym, w środowisku tundry parkowej i na przemian leśnym, z sosną, brzozą i wierzbą. Jednak w związku ze składem inwentarza, zbliżającym się mocno do zespołów Krems-Dufour, można (w porównaniu do innych opisywanych tu znalezisk kultury oryniackiej, datowanych zwyczajowo na ok. 28 tys. lat p.n.e.) zaniżyć datowanie inwentarza z Przylaska Rusieckiego do ok. 26 tys. lat p.n.e. (środek Stillfriedu B). Z powodów wyszczególnionych na początku omówienia, istnieje jednak w odniesieniu do tego zespołu możliwość mylnego rozpoznania kultury lub kultur.


9. Podobny typ środowiska dzisiaj (źródło: Wikipedia)


oryniak

[5]. Jelinek J., Atlas prahistorii człowieka, PWR i L Wa-wa 1977

[6]. http://katzenzungenn.blogspot.com/2013_12_01_archive.html

[7]. http://www.ma.krakow.pl/artykuly.php?i=3.57.267.268.278&gl=4&j=1



Uwaga: Wolno kopiować i cytować jedynie pod warunkiem podania
źródła i autora !!