sobota, 1 października 2016

Dawne rodziny 11. Cz. IX. Rodzina Halkiewiczów c. d.

(pochodzenie, koligacje, dzieje w Olkuszu)

Autor: Ryszard Maliszewski


[Niniejszy artykuł jest drugim uzupełnieniem moich wcześniejszych artykułów z cyklu „Dawne rodziny”: 11. Cz. III. i Cz. V. „Przedsiębiorstwo rodzinne przy ul. Sławkowskiej”. Ich publikacja ma na celu przypomnienie i zebranie w „historyczną całość” dotychczas publikowanych przeze mnie informacji o wymienionej rodzinie: częstochowskiej, warszawskiej i olkuskiej, uzupełnionych archiwalnymi informacjami zdobytymi ostatnio. Metryki dawnych osób z rodziny Halkiewiczów są odnalezione i udostępnione przez moją krewniaczkę Katarzynę Halkiewicz z Warszawy. ] [1]


Pomimo że Wincenty Halkiewicz był najstarszym synem Franciszka, informacje o nim i o jego potomstwie zamieszczam na końcu omówienia tytułowej rodziny, ponieważ jako jedyny z Halkiewiczów związany był z moim rodzinnym miastem, Olkuszem. Wincenty Halkiewicz, urodzony w Częstochowie i tamże do roku 1863 jako kawaler zamieszkały, przystąpił do powstania w wieku ok. 22 lat. Po upadku powstania przez lat kilka ukrywał się Wincenty przed władzami zaborczymi, ale że jego udział w powstaniu nie był całkiem jawny i okazało się, że carska żandarmeria go nie poszukiwała, około roku 1868 „wyszedł z konspiracji”, po czym ożenił się w parafii Miechów z panną z miejscowości Zagrody, Maryanną z Policzkiewiczów. Po ślubie zamieszkiwali młodzi w Częstochowie i tam przyszły na świat ich starsze dzieci. Od roku około 1885 rodzina Wincentego Halkiewicza zamieszkała czasowo w Zagrodach parafii Miechów, po czym od około 1888 roku w Olkuszu (nie jest to tak zupełnie pewne, gdyż inne źródła podawały fakt jego zamieszkania w Olkuszu już po roku 1881). Jednak nawet ostatnie dziecko Wincentego, syn Feliks, urodziło się w Zagrodach. Do dzisiaj dokładnie nie wiadomo dlaczego mój pradziadek Wincenty tak „kluczył” w życiu, przenosząc się często z miejsca na miejsce. Prawdopodobnie ma z tym coś wspólnego jego były udział w powstaniu.


Ilustr. tytułowa: Miechów 1917 r. (stara pocztówka, wid. Ze Stawnej Góry ;
po lewej str. ulica wiodąca do przedmieścia Zagrody)


Wincenty Halkiewicz syn Franciszka, ojciec Anny z Halkiewiczów Maliszewskiej (*1841)

O tymże moim pradziadku zwarłem w opublikowanym już wcześniej artykule (patrz wyżej) sporo informacji, dlatego nie będę ich już tutaj powtarzał. Przypomnę jedynie jego „częstochowskie, miechowskie i olkuskie” dzieci, których miał 9-cioro (fotografie we wcześniejszym rozdziale, tutaj tylko metryki ; do niektórych osób brak metryk):
      1). Stanisław Halkiewicz (ur. przed 1869 rokiem) – zamieszkały w Częstochowie,
      żonaty (żona Stanisława) lecz bezdzietny, miał wychowanicę, (imię nadane przy chrzcie – Zofia - informacje od Flawiusza Maliszewskiego z Krakowa).
2). Maria Halkiewicz (wł. Marianna) (*1869) – niezamężna (o niej jeszcze dalej), według
Flawiusza zajmowała się krawiectwem, będąc także przejściowo kierowniczką (w latach
1910-1919) szwalni przy kopalni w Bolesławiu (po śmierci Władysławy Maliszewskiej córki
Mikołaja syna Jacka – patrz Rozdział Nr 5. Część III. i jeden z rozdziałów następnych) Po
śmierci swego ojca Wincentego Halkiewicza Marianna żyła w Olkuszu przy matce, a później
przy swojej siostrze Annie z Halkiewiczów Maliszewskiej, wdowie po Stefanie
Maliszewskim, której pomagała w wychowywaniu dzieci i prowadzeniu domu, w czasach gdy
Anna zmuszona była pracować w fabryce. Zmarła w Olkuszu w roku 1930.
    3). Andrzej Halkiewicz (*1875), urodzony i zamieszkały w Częstochowie, gdzie też zmarł. Był podobnie jak ojciec stolarzem. Ożenił się w roku 1904 w Częstochowie z Leonią Marianną z Piotrowskich z Częstochowy. Miał z nią dwie córki: Marię i Henrykę oraz starszego od nich syna Mieczysława (oraz zmarłego w niemowlęctwie syna Ryszarda), zamieszkującego później w Warszawie. Flawiusz Maliszewski (mój stryjek) miał kontakt z Mieczysławem Halkiewiczem ; nawet był tenże obecny w Olkuszu na ślubie Flawiusza, 2.04.1945 r. Właśnie Mieczysław, jako najstarszy z Halkiewiczów powinien posiadać tę książkę powstańczą dziadka (patrz wcześniejszy artykuł ; o ile w ogóle istniała ?), o której Flawiusz Maliszewski pisał.

      24. Metryka ślubu Andrzeja Halkiewicza z 1904 r. (źródło: [1] j.w.)
350
Częstochowa
Działo się w mieście Częstochowa w parafii Świętego Zygmunta piętnastego/: dwudziestego ósmego/: sierpnia tysiąc dziewięćset czwartego roku o godzinie czwartej po południu.
Oświadczamy, że w obecności świadków Johana (?) Jung (?) garbarza i Filipa Bryniarskiego robotnika (najemnego), obu pełnoletnich mieszkańców z Częstochowy, zawarty został dzisiaj religijny związek małżeński między Andrzejem Władysławem obojga imion Halkiewiczem, młodzieńcem (kawalerem) stolarzem mającym dwadzieścia dziewięć lat (od urodzenia), urodzonym i zamieszkałym w Częstochowie, synem Wincentego i Marianny (urożdienoj Policzkiewicz) z Policzkiewiczów, małżonków Halkiewiczów, i Leonią (Leoną) Marianną obojga imion Piotrowską, panną mającą dwadzieścia jeden lat, urodzoną i zamieszkałą w Częstochowie przy ojcu, córką Eustachego i zmarłej Zofii urodzonej Koszula, małżonków Piotrowskich. Ślub ten poprzedziły trzy zapowiedzi, ogłoszone w tutejszym kościele przez trzy kolejne niedziele następujące po sobie, dziesiątego, siedemnastego i dwudziestego czwartego lipca bieżącego roku. Zezwolenie na ślub zostało udzielone przez ojców nowo zaślubionych. Nowo zaślubieni oświadczają, że słownej umowy przedślubnej nie zawierali. Religijny obrzęd małżeństwa został udzielony przez księdza Wincentego Matuszewskiego, tutejszego wikarego. Akt niniejszy nowo poślubionym i świadkom przeczytany, przez nas i nowo zaślubionych podpisany został. Świadkowie niepiśmienni.
Sporządzający (urzędnik) Akty Urzędu Stanu Cywilnego: podpisy”
Żona Andrzeja, Leona z Piotrowskich Halkiewiczowa, zmarła młodo w roku 1916.


24B. Metryka śmierci Leony Halkiewicz z 1916 r.

      4). Franciszek Ksawery Halkiewicz (*1877) – urodzony w Częstochowie, ożeniony w
      Częstochowie z Marią z Sulikowskich (w herbarzach Sulikowscy herbów Strzemię i Sulima), mieszkał w Olkuszu, gdzie też zmarł i był pochowany obok swojej siostry Marianny na nowym cmentarzu olkuskim na Piaskach. Na terenie Olkusza Ksawery Halkiewicz miał drewniany, zbudowany na działce „po ojcu” niezbyt wielki domek przy „starej ulicy Sławkowskiej” za żydowskim cmentarzem. Na tymże gruncie „po Wincentym Halkiewiczu” stały obok siebie dwa domy Halkiewiczów : Ksawerego i Feliksa. Według Flawiusza Maliszewskiego, u Ksawerostwa Halkiewiczów mieszkała matka Marii, starsza pani Sulikowska. Rymut podaje w końcu XX wieku 2212 osób nazwiska Sulikowski w Polsce, z czego najwięcej w śląskiem łącznie.


25. Metryka urodzenia Franciszka Halkiewicza syna Wincentego z 1877 r. (źródło: j.w.)
681
Częstochowa
Działo się w mieście Częstochowie dwudziestego siódmego listopada/ …. go grudnia tysiąc osiemset siedemdziesiątego siódmego roku o godzinie piątej po południu, stawił się Wincenty Halkiewicz trzydzieści sześć lat mający, urodzony i zamieszkały w Częstochowie, w obecności Pawła Filipowicza, prywatnego (?) Pisarza trzydzieści ośmiu lat i Jana Griczmańskiego (?), mieszczanina czterdzieści trzy lat mającego, zamieszkałych w Częstochowie, i okazali nam dziecię płci męskiej, oświadczając, że takowe urodziło się w Częstochowie dwudziestego pierwszego listopada/ trzeciego grudnia bieżącego roku o godzinie trzeciej …. ze ślubnej jego małżonki Marianny urodzonej Policzkiewicz, dwadzieścia siedem lat mającej. Dziecięciu temu na chrzcie świętym w dniu dzisiejszym przez księdza Antoniego Kaniewko odprawionym dano imię Franciszek, a rodzicami jego chrzestnymi byli Antoni Filipowicz i Marianna Dulska. Akt ten stawającemu i niepiśmiennym świadkom przeczytany, przez nas podpisany został.
Sporządzający (urzędnik) Akty Urzędu Stanu Cywilnego: podpis”


25B. Metryka ślubu Franciszka Halkiewicza z 1904 r. (źródło: j.w.)

355
Częstochowa
Działo się w mieście Częstochowie w parafii Świętego Zygmunta osiemnastego/ trzydziestego pierwszego sierpnia tysiąc dziewięćset czwartego roku, o godzinie trzeciej po południu. Wiadomym czynimy, iż w obecności świadków, Hieronima Morawskiego i Józefa Jakubowskiego, obu mieszczan, mieszkańców Częstochowy, zawarty został dzisiaj religijny związek małżeński pomiędzy Franciszkiem Halkiewiczem, kawalerem malarzem, dwadzieścia siedem lat mającym, tutaj urodzonym, a zamieszkałym w Olkuszu, tej samej parafii, synem Wincentego i Marianny urodzonej Policzkiewicz, małżonków Halkiewiczów, i Marianną Sulikowską, panną dwadzieścia lat mającą, urodzoną i zamieszkałą w Częstochowie przy rodzicach, córką Józefa i Julii urodzonej Sawicka, małżonków Sulikowskich. Ślub ten poprzedziły trzy zapowiedzi, ogłoszone w tutejszym kościele przez trzy kolejne niedziele następujące po sobie, trzeciego, dziesiątego i siedemnastego lipca bieżącego roku. Zezwolenie na ślub zostało udzielone przez rodziców nowo zaślubionych. Nowo zaślubieni oświadczają, że słownej umowy przedślubnej nie zawierali. Religijny obrzęd małżeństwa został udzielony przez księdza Wincentego Matuszewskiego, tutejszego wikarego. Akt niniejszy nowo poślubionym i piśmiennym świadkom przeczytany, przez nas i nich podpisany został.
Sporządzający (urzędnik) Akty Urzędu Stanu Cywilnego: podpisy”

















25C. Franciszek Ksawery Halkiewicz z rodziną 1908 r. (arch. autora)

 
25D. Najstarszy dom Halkiewiczów w Olkuszu (1993 r. fot. Ryszard Maliszewski)

      5). Anna Halkiewicz (*1880) – późniejsza Maliszewska, żona Stefana Maliszewskiego,
      a babcia autora aktualnego opracowania. Mieszkała i zmarła w Olkuszu w 1959 r.

      26. Metryka urodzenia Anny Halkiewicz z 1880 r. (źródło: [1] j.w.)
438
Miasto Częstochowa
Działo się w mieście Częstochowa dwudziestego piątego Maja/ szóstego Czerwca tysiąc osiemset osiemdziesiątego roku o godzinie trzeciej po południu. Stawił się Wincenty Halkiewicz stolarz, lat czterdzieści mający, zamieszkały w Częstochowie, w obecności Łukasza Żukalskiego (?), stolarza trzydzieści dziewięć lat i Feliksa Dudka, garbarza, trzydzieści lat mających i okazali Nam dziecię płci żeńskiej, oświadczając, że urodziło się ono w Częstochowie czternastego/ dwudziestego szóstego Maja bieżącego roku o godzinie pierwszej po południu z jego ślubnej żony Marianny urodzonej Policzkiewicz, mającej dwadzieścia dziewięć lat. Dziecięciu temu na chrzcie świętym w dniu dzisiejszym odprawionym przez księdza Mariana Krajewskiego nadane zostało imię Anna, a rodzicami chrzestnymi byli Łukasz Żukalski (?) i Florentyna Filipowicz. Akt ten stawającemu i świadkom niepiśmiennym przeczytany i przez nas podpisany został.
Sporządzający (urzędnik) Akty Urzędu Stanu Cywilnego: podpis”

      6). Julian Halkiewicz, żonaty (Flawiusz nie znał nazwiska jego żony). Geneteka podaje
      jego ślub na 1909 r. (akt nr 416 Częstochowa), żona Walentyna Kasymi. Żył i umarł w Częstochowie. Miał dwóch synów żyjących (wcześniej zmarłe dziecko o imieniu Tadeusz): Ryszarda (adwokat ; żył i zmarł w Częstochowie), oraz Jana (inż. architekt, mieszkał czasowo u Flawiusza w Krakowie, gdy studiował na krakowskiej politechnice ; Flawiusz miał po Janie Halkiewiczu malowane przez niego obrazy i rzeźbę - główkę Danuty Maliszewskiej, córki Flawiusza). Nazwisko żony Juliana Halkiewicza, Kasymi, jest obcego pochodzenia i nieznane z terenu Polski XX wieku. Ale inne źródła podawały jej nazwisko jako Walentyna Kosyń.

      27. Metryka ślubu Juliana Halkiewicza z 1909 r. (źródło: j.w.)
416
Częstochowa
Działo się w mieście Częstochowa w parafii Św. Zygmunta, dwunastego/ dwudziestego piątego września tysiąc dziewięćset dziewiątego roku o godzinie dziesiątej rano. Wiadomym czynimy, że w obecności świadków Andrzeja Halkiewicza i Romana Oziembłego, pełnoletnich mieszkańców Częstochowy, zawarty został w dniu dzisiejszym religijny związek małżeński pomiędzy Julianem Halkiewiczem, kawalerem malarzem, ….. żołnierzem, synem Wincentego i Marianny urodzonej Policzkiewicz małżonków Halkiewiczów, urodzonym i zamieszkałym w Częstochowie, mającym dwadzieścia sześc lat, i Walentyną Kasymi, panną, córką zmarłego Józefa i żyjącej Wiktorii urodzonej Żuchowskiej, małżonków Kasymi, urodzoną w prafii Szwelice powiatu Makowskiego Lomżyńskiej guberni, zamieszkałą przy Matce w Częstochowie, mającą dwadzieścia sześć lat. Ślub ten poprzedziły trzy zapowiedzi, ogłoszone w tutejszym kościele przez trzy kolejne niedziele następujące po sobie, dwudziestego drugiego, dwudziestego dziewiątego Sierpnia i piątego Września bieżącego roku. Nowo zaślubieni oświadczają, że słownej umowy przedślubnej nie zawierali. Religijny obrzęd małżeństwa został udzielony przez księdza, Mariana Kurdwicza z …...(nieczytelne). Akt niniejszy nowo poślubionym i świadkom przeczytany, przez nas i nich podpisany został.
Sporządzający (urzędnik) Akty Urzędu Stanu Cywilnego: podpisy”

    7). Feliksa Halkiewicz (*1885), urodzona w parafii Miechów w miejscowości Zagrody, podobnie jak jej siostra Maria - również niezamężna. ; pochowana w Olkuszu obok ojca. Feliksa zamieszkiwała nadal po śmierci ojca w wynajętym u Maliszewskich (po Tomaszu) mieszkaniu przy ul. Sławkowskiej, wspólnie z matką, Marianną z Policzkiewiczów. Gdy w pierwszych latach wojny matka zmarła, Feliksa Halkiewicz przeniosła się do swojej siostry, Anny z Halkiewiczów Maliszewskiej, do czego była zresztą zmuszona, gdyż „dom po Tomaszu Maliszewskim” został wtedy właśnie zburzony (patrz Rozdział Nr 11.Cz.II.). (wg metryki miała na imię Felicja, ale rodzina nazywała ją Feliksą) Zmarła w Olkuszu w 1950 r.

8). Wojciech Halkiewicz (*1888) – urodził się także w Zagrodach par. Miechów (widocznie tam zamieszkiwali wówczas Policzkiewicze), żył i zmarł w Olkuszu. Ożenił się tutaj z Marią z Jurkowskich (*1896) (w herbarzach Jurkowscy herbów: Abdank, Grzymała, Jastrzębiec, Leliwa, Półkozic i Radwan). Wojciech był stolarzem ; może zawodu uczył go ojciec, ale nie jest to pewne. Wspominam o nim też w Rozdziale Nr 11. Części VI.
Nazwisko Jurkowski wymienione jest przez słownik Rymuta w liczebności 6895 osób,
z czego najliczniej w warszawskiem (680 osób). Najwcześniejsze metryki do nazwiska
Jurkowski w Małopolsce znam z Pałecznicy i z Miechowa XVIII wieku. Sporo dzieci już
od 1768 roku mieli tutaj np. Mikołaj i Cecylia Jurkowscy. Po 1790 roku pojawiają się w
Pałecznicy dzieci Ludwika i Heleny Jurkowskich, z dużym przybliżeniem można więc
przyjąć, że rodzina ta pojawiła się na gruncie olkuskim z okolic Pałecznicy i Miechowa.
Wielu było ich też w XIX wieku w Podegrodziu. [2] Wojciech Halkiewicz żył i zmarł w
Olkuszu w r. 1971.

9). Feliks Halkiewicz (*1890) – urodził się także w parafii Miechów, żył i zmarł w Olkuszu w roku 1960. Ożenił się jednak w Częstochowie (akt nr 359 z roku 1913) z Janiną z Sulikowskich (*1889), siostrą Marii, żony Ksawerego Halkiewicza. Miał w Olkuszu kilkoro żyjących dzieci. Feliks Halkiewicz był malarzem. Wspominał o nim bliżej jeden z poprzednich rozdziałów.


      28. Metryka ślubu Feliksa Halkiewicza z 1913 r. (źródło: j.w.)
359
Częstochowa
Działo się w mieście Częstochowa w parafii Św. Zygmunta trzynastego/ dwudziestego szóstego lipca tysiąc dziewięćset trzynastego roku o godzinie dziesiątej rano. Ogłaszamy, że w obecności świadków: Ignacego Suwaka urzędnika fabrycznego i Walentego Simieli oficjalisty, obu mieszkańców miasta Częstochowa zawarty został dzisiaj religijny związek małżeński pomiędzy Feliksem Halkiewiczem, młodzieńcem, malarzem, wieku dwudziestu trzech lat od urodzenia, urodzonym w parafii Miechów Guberni Kieleckiej, a zamieszkałym w Częstochowie, synem Wincentego i Marianny z domu Policzkiewicz, małżonków Halkiewiczów, mieszkańców miasta Miechów, i Janiną Sulikowską, panną mającą dwadzieścia cztery lata od urodzenia, urodzoną i zamieszkałą w Częstochowie, córką Józefa i Julii z Sawickich, małżonków Sulikowskich, mieszkańców miasta Częstochowa. Ślub ten poprzedziły trzy zapowiedzi ogłoszone w tutejszym kościele przez trzy kolejne niedziele następujące po sobie, a konkretnie: ósmego, piętnastego i dwudziestego drugiego lipca wg nowego systemu (kalendarza) bieżącego roku. Nowo zaślubieni oświadczyli, że słownej umowy przedślubnej nie zawierali. Zezwolenie na ślub zostało udzielone przez rodziców nowo zaślubionych. Religijny obrzęd małżeństwa został zawarty przez księdza Zenona Kalińskiego, tutejszego wikarego. Akt niniejszy nowo poślubionym i świadkom przeczytany, przez nas i nich podpisany został.
Sporządzający (urzędnik) Akty Urzędu Stanu Cywilnego: podpisy

Po Wojciechu i Feliksie Halkiewiczach wszyscy żyjący potem w Olkuszu młodsi Halkiewicze, niektórzy mało mi znani.



Drzewko genealogiczne „znanych” nam dawniejszych Halkiewiczów  
          (autor: Karol Szotek)



Przypisy:

[1]. Akta metrykalne Częstochowy i inne, Katarzyna Halkiewicz 2016

[2]. Ryszard Maliszewski, artykuły jak w tytule, 2016





Uwaga: Wolno kopiować i cytować pod warunkiem podania
źródła i autora)