piątek, 1 września 2017

Dawne rodziny 16. „Zerwać z tradycją” - Część I.

(pochodzenie rodzin, losy w Olkuszu, koligacje)

Autor: Ryszard Maliszewski


Jednak tradycje rzemiosła „cechowego” w rodzinie olkuskich Maliszewskich z początkiem XX wieku zaczęły ulegać zmianie. Jak już wcześniej wspominałem, od czasu otwarcia w Olkuszu Średniej Szkoły Rzemieślniczej, tj od 1901 roku, młodzi mieszkańcy miasta i okolicy, przeważnie rzemieślniczego pochodzenia mogli się tam kształcić do stopnia czeladnika w zawodach: stolarsko-tokarskim i kowalsko-ślusarskim. Z tej nowej możliwości skorzystało w rodzinie Maliszewskich wielu chłopców.

Najwcześniej docenił to udogodnienie olkuski kowal i przedsiębiorca „z Bolesławia i Olkusza”, Mikołaj Maliszewski syn Jacka, posławszy tam w celu pobierania nauki zawodu swoich synów: Antoniego Władysława (*1885), Edwarda Jana (*1887) i Leona (*1894). Wszyscy ukończyli szkołę w kierunku kowalsko-ślusarskim. Tylko najmłodszy z nich Leon pracował w dorosłym życiu na kolei (patrz Rozdział Nr 12. Część IV zatytułowany „Jedzie pociąg z daleka”). Pozostali związali swoją karierę zawodową z przemysłem.


1. Szkoła Rzemieślnicza w Olkuszu 1920 r. (źródło: zbiór Daniela Trzeciaka,
     publikacja: Internet, Olkusz na Starej Fotografii II, Piotr Nogieć)



Antoni Władysław Maliszewski syn Mikołaja syna Jacka (*1885)


Trzecie dziecko, a pierwszy syn Mikołaja Maliszewskiego syna Jacka, urodzony w Bolesławiu z matki Cecylii z Paszkowskich. W dzieciństwie zamieszkały w Bolesławiu przy rodzicach (matka była córką zarządcy rolnego majątku von Kramstów, zaś ojciec prowadził w tym majątku kuźnię, pracującą na potrzeby kopalni i browaru), a po 1902 czasowo w Olkuszu, gdzie ojciec jego zbudował własny dom przy ul. Szpitalnej (róg Żuradzkiej). W Olkuszu Antoni ukończył Średnią Szkołę Rzemieślniczą zdobywając zawodowy stopień czeladnika ślusarstwa. W związku z tym faktem zapewne, całe jego późniejsze życie było związane z pracą w przemyśle metalurgicznym.

Nie wiadomo dokładnie, czy Antoni opuścił Olkusz zaraz po ukończeniu szkoły, ożenił się jednak
w roku 1909 w Częstochowie z Emilią Ludwiką z Kamińskich (jedno źródło podawało nazwisko
Kalińska [ślub Częstochowa, akt nr 381, matka Emilii z rodziny Chybińskich].), lecz tamże później nie zamieszkiwał, gdyż w 1910 roku żona Emilia urodziła mu córkę Mariannę Wacławę w Zawierciu. Można więc przyjąć, że Emilia jako panna, należała do parafii Częstochowa, lecz po ślubie Antoni wraz z rodziną mieszkał i pracował w Zawierciu, gdzie wówczas dynamicznie rozwijał się przemysł. Pracował przy ustawianiu i konserwacji maszyn w Zakładach Przędzalniczych. W międzyczasie wybuchła I wojna światowa, lecz Antoni nie brał w niej udziału jako żołnierz.


2. Zakłady Przędzalnicze w Zawierciu przed II wojną (źródło: zbiory NAC)


Następna córka Antoniego Maliszewskiego – Janina, urodziła się w 1915 roku w Częstochowie, co świadczy o tym, że Antoni tamże również czasowo zamieszkiwał i pracował. W Częstochowie, podobnie jak i w Zawierciu, przebywał Antoni krótko, gdyż jego trzecia i ostatnia córka – Ludwika, urodziła się w roku 1918 w Miedziance koło Kielc. W tym czasie pracował zapewne Antoni w górnictwie miedzi, które w „zagłębiu kieleckim” funkcjonowało jeszcze nawet i po II wojnie światowej.

Po roku 1920 Antoni Maliszewski wraz z rodziną przeniósł się do Skarżyska-Kamiennej, gdzie nadal pracował w przemyśle metalurgicznym. Istnieje niepewna poszlaka, że mógł on w tym czasie przejściowo zamieszkiwać i pracować w Dąbrowie Górniczej, gdyż w roku 1921, będąc w Olkuszu ojcem chrzestnym Sylwestry córki Władysława (późniejszej Perkowej), zanotowano jego miejsce zamieszkania w akcie chrztu właśnie jako „zamieszkały w Dąbrowie”. Jakby nie było, osiadł Antoni w latach 20-tych XX wieku w Skarżysku i spędził tam resztę życia. Dzieciom zapewnił wykształcenie średnie. Po II wojnie światowej był mistrzem w fabryce amunicji w Skarżysku, zamieszkując w służbowym mieszkaniu zakładowym.


3. Skarżysko 1916 r. (stara pocztówka) (źródło: Internet, str [1])


W 1954 roku, gdy rozpoczęło się w Olkuszu postępowanie spadkowe w sprawie podziału majątku
po jego ojcu, Mikołaju Maliszewskim, Antoni zamieszkiwał w Skarżysku. O majątku osobistym Antoniego nic nie wiadomo ; zapewne wspólnie ze spadkobiercami brata, Edwarda Jana, odziedziczył po ojcu jakiś grunt w Olkuszu przy dawnej ul. Wiejskiej (patrz Rozdział Nr 5. Część III „Przedsiębiorstwo rodzinne przy ul. Żuradzkiej”) lub też otrzymał z niego spłatę. Zresztą, z części tych gruntów rodzina po Mikołaju została już w końcu lat 50-tych wywłaszczona, w związku z budową obwodnicy E-4, bloków przy ul. Skalskiej i w końcu nowej Hali sportowej (por. tamże).

Do Olkusza już nigdy nie wrócił. Zmarł w Skarżysku-Kamiennej w wieku 76 lat i tam został
pochowany. Po jego śmierci, jego żona Emilia Ludwika z Kamińskich przeniosła się do swojej wnuczki Krystyny Firsowicz do Warszawy.


Emilia Ludwika z Kamińskich Maliszewska (*1888)


Z Kamińskich, córka Karola Kamińskiego i Florentyny z Chybińskich. Urodzona w Kielcach ; później rodzice jej zamieszkiwali prawdopodobnie w Częstochowie. Emilia miała dwie siostry: Marię i Władysławę, oraz trzech braci: Wacława, Romana i Antoniego – Kamińskich. Jest bardzo wiele miejscowości w Polsce o nazwie „Kamień”, od których mogło by wywodzić się to nazwisko (SGKP, skróty w Bibliografii).

Jak wynika z samego brzmienia nazwiska, Kamińscy byli ongiś pochodzenia szlacheckiego.
Nazwisko to spotykane jest bardzo często w całej Polsce, ponieważ herbarze wymieniają aż 20 rodzin różnych herbów: Cholewa, Dołęga, Grzymała, Janina, Lew, Łabędź, Łuk, Odrowąż, Ogończyk, Podkowa, Prawdzic, Roch III, Sas, Sulima, Ślepowron, Trójstrzał, Świnka, Topór, Zaremba, Znin i kilka własnych.. Było ich wg Rymuta w Polsce aż 87.935 osób. Wszystko to uniemożliwia właściwie jakiekolwiek próby identyfikacji tej rodziny, danych z Geneteki więc nawet w tym przypadku nie szukałem.

Emilia z Kamińskich Maliszewska nie pracowała nigdy zawodowo, zajmując się u boku męża prowadzeniem domu i wychowywaniem córek. Po śmierci Antoniego, Emilia zamieszkała u swej wnuczki Krystyny Firsowicz w Warszawie, ale każde lato spędzała u swojej drugiej córki Janiny w Kalinie Wielkiej koło Miechowa, gdzie też w 1971 roku zmarła i została pochowana.

 Natomiast nazwisko matki Emilii, Florentyny z Chybińskich, znane jest z terenu Zagłębia i okolic Sławkowa, najprawdopodobniej była to drobnoszlachecka rodzina (herbu Puchała) dzierżawców w kluczu dóbr biskupich. Pisali się też Chibińscy. Rymut podaje w końcu XX wieku tylko 368 osób tego nazwiska (w tym Chibińskich tylko 3).Wg herbarzy i SGKP rodzina ta może pochodzić ze wsi Chyby (Chiby) w pow. koneckim w świętokrzyskiem, gmina i parafia Miedzierza, a na teren sławkowsko-zagłębiowski przybyła zapewne dopiero w końcu XVIII i w XIX wieku z okolic Wąchocka, Bedlna, Końskich i Tumlina, gdzie występuje sporo ich metryk.


                                                              *********

Edward Jan Maliszewski syn Mikołaja syna Jacka (*1887)


Czwarte dziecko, a drugi syn Mikołaja Maliszewskiego syna Jacka, urodzony w Bolesławiu z matki Cecylii z Paszkowskich. O jego życiu informacje podawał autorowi syn Edwarda Jerzy Maliszewski ze Szczawna Zdroju. Matką chrzestną Edwarda Maliszewskiego była Stanisława Maliszewska (najprawdopodobniej Stanisława z Bartoszewskich ze Strzemieszyc, druga żona Jana Andrzeja Maliszewskiego syna Jacka, czyli starszego brata Mikołaja). Nie jest to jednak zupełnie pewne, gdyż są poszlaki istnienia w Zagłębiu w tym czasie, także i innych, nieznanych mi reprezentantów rodziny, po starszych braciach Jacka (o których czasem w niniejszym cyklu artykułów wspominam). W dzieciństwie zamieszkiwał Edward przy rodzicach w Bolesławiu (gdzie jego ojciec był zarządcą technicznym i prowadził kuźnię u von Kramstów), a później w Olkuszu, gdzie Mikołaj Maliszewski wybudował własny dom na rogu ulic Szpitalnej i Żuradzkiej, na działce odziedziczonej po swoim ojcu Jacku (patrz Rozdział Nr 5. Część III. „Przedsiębiorstwo rodzinne przy ul. Żuradzkiej”)..

Edward Maliszewski był ślusarzem, po ukończonej olkuskiej Średniej Szkole Rzemieślniczej.
Z początkiem I wojny światowej, 27-letni już wtedy Edward, wraz z młodszym bratem Leonem, aby uniknąć poboru do wojska wyjechali na Węgry, gdzie przez całą wojnę pracowali w fabryce lokomotyw w Budapeszcie. Dzięki tej praktyce, po wyzwoleniu, gdy powrócili do kraju, nie mieli kłopotów z zatrudnieniem i mogli uzyskać dobrą pracę.

Edward osiadł w Józefowie gmina Zagórze (obecnie Sosnowiec) w Zagłębiu, gdzie też ożenił się
w roku 1918 z miejscową dziewczyną, Stefanią Martą z Ratyńskich (siostrą późniejszej żony swego brata Leona, Emilii). W latach następnych przyszło na świat w tej rodzinie troje dzieci:
Lucjan, zmarły niestety w dzieciństwie (*1920), Jerzy Edward (*1922) i Maria (*1927) – wszystkie rodziły się w Józefowie.

Do śmierci pracował Edward Jan Maliszewski w kopalni „Reden” w Dąbrowie Górniczej. Ta kopalnia już nie istnieje, gdyż uległa spaleniu w latach 30-tych. Wg informacji Jerzego Edwarda z Wałbrzycha i Szczawna Zdroju, syna Edwarda Jana, ojciec pracował w owej kopalni w charakterze ślusarza-montera i ustawiacza maszyn.

Zmarł niestety wcześnie, w wieku zaledwie 41 lat, po ciężkiej chorobie w szpitalu w Sosnowcu.
Pochowano go na cmentarzu w Zagórzu, gdzie też po 21 latach pochowano w jego grobie teściową
Edwarda, Emilię Ratyńską. Do końca swego życia Edward objęty był rejestrem ksiąg ludności
stałej Olkusza. Edward Maliszewski syn Mikołaja był założycielem zagórsko-wałbrzyskiej gałęzi rodziny, która później rozdzieliła się na dwie potomne: warszawską i kanadyjską.


4. Kopalnia „Reden” w Dąbrowie Górniczej (źródło: Internet, zbiory NAC)



Stefania Marta z Ratyńskich Maliszewska - Ryńca (*1891)


Z Ratyńskich z Zagórza (Józefowa), urodzona w Józefowie z matki Emilii (imię ojca Stefanii i nazwisko panieńskie matki, nie są autorowi znane). Stefania była siostrą Emilii z Ratyńskich, żony Leona Maliszewskiego syna Mikołaja (patrz Rozdział Nr 12. Część IV „Jedzie pociąg z daleka”). Była żoną Edwarda Jana Maliszewskiego od roku 1918 i zamieszkiwała z mężem w Zagórzu (Józefowie), gdzie też przyszły na świat ich dzieci. Owdowiała niestety prędko, bo już w roku 1928, gdy jej dzieci miały dopiero 6 (Jerzy) i 3 (Maria) lata. Halina z Maliszewskich Paluszyńska z Częstochowy, córka Leona Maliszewskiego, podawała wiadomość, że Stefania z Ratyńskich, po śmierci męża wyszła ponownie za mąż w roku 1931 za Stefana Ryńcę. Nie wiadomo ile lat trwało to jej drugie małżeństwo i czy były z niego dzieci.

Fakt, że jeszcze w 1954 roku Stefania zamieszkiwała w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu (być może tam właśnie ze Stefanem Ryńcą), ale już w roku 1955 przeniosła się do Sławna, do swojej córki Marii. U tejże, niezamężnej córki w Sławnie (woj. słupskie wtedy), spędziła Stefania z Ratyńskich Maliszewska-Ryńca resztę życia. Zmarła w wieku 93 lat w Sławnie i tamże jest pochowana. Jej matka Emilia Ratyńska (1872 – 1949) spoczywa w grobie męża Stefanii, Edwarda Maliszewskiego w Zagórzu. Informacje tej rodziny dotyczące zawarłem już w artykule wymienionym wyżej, więc tutaj ich nie powtarzam.



Przypisy:

[1]. Internet, strona http://fotopolska.eu/zdjecia/m43521,Skarzysko-Kamienna.html?zdjeciaOd=1000&zdjeciaDo=2020&sortuj=dataWykonania



Bibliografia:


Źródła archiwalne i terenowe:

1. Archiwum Państwowe Chrzanów
Akta Miasta Olkusza: - Akta Metrykalne, w tym Regestr Metryk Parafii Olkusz,
2. Wypisy z akt USC parafii: Olkusz, Bolesław, Zagórze i z Genneteki,
3. Dane z nagrobków: Olkusz, Strzemieszyce, Będzin, Grodziec, Czeladź, Bolesław,
      Zagórze, Częstochowa,
4. Pamiętniki i relacje ustne:
- Ryszard Maliszewski, Historia małopolskiej gałęzi rodziny
    Maliszewskich (Opracowanie w posiadaniu autora),

- Relacja Krystyny Firsowicz z Warszawy,
    - Relacja Jerzego Edwarda Maliszewskiego ze Szczawna Zdroju,
    - Relacja Haliny z Maliszewskich Paluszyńskiej z Częstochowy
5. Materiał fotograficzny autora i z Internetu


Źródła i opracowania drukowane:
      1. Górzyński S., Kochanowski J., Herby szlachty polskiej, warszawa 1994.

2. Gajl T., Herby szlacheckie Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Gdańsk-
    Inowrocław 2003.

3. Rymut K., Nazwiska Polaków, wersja internetowa z wyszukiwarką nazwisk
    (http://herby.com.pl/).

4. Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i …., pod red. F.Sulimierskiego
    Walewskiego, Warszawa 1880-1914

Internet:

- Zbiory NAC, str jak w przypisie [1]



[logo NAC]:
                      



                                                              ******


(Uwaga: Wolno kopiować i cytować jedynie pod warunkiem
podania źródła i autora artykułów !)