piątek, 13 kwietnia 2018

Pradzieje Małopolski –
Paleolit górny – 6. Kultura oryniacka właściwa


Zespoły oryniackie [1]



I. Informacje o kulturze:
Wszelkie informacje o kulturach kręgu oryniackiego zawarłem właściwie w poprzednich rozdziałach. Tutaj powtarzam jedynie najbardziej ogólne, dotyczące kultury oryniackiej właściwej, znanej z wielu stanowisk polskich.

Ludność kręgu oryniackiego zajmowała tereny bardzo zróżnicowane. Zasiedlała chętnie wysoczyzny lessowe zajmując punkty silnie eksponowane (np. Kraków-Góra Bronisławy, Sowiniec, Piekary, Kraków-ul. Spadzista), często odległe nawet od cieków wodnych, co sugeruje znajomość metod gromadzenia wody. Spotykamy osadnictwo tundrowe oraz stepowe i leśne. Zakładano obozowiska otwarte, z tradycyjnymi szałasami-namiotami, a nawet budowlami ziemiankowymi, jak i jaskiniowe, trwałe i sezonowe. Praktykowano przede wszystkim myślistwo. Polowano intensywnie na mamuty, nosorożce włochate, hieny, niedźwiedzie jaskiniowe, jelenie, tury/żubry, konie, koziorożce, renifery i inne. W kulturach oryniackich występują początki sztuki. [1] Typowe zespoły oryniackie znamy w Polsce np. z Krakowa-Zwierzyńca i Piekar (o czym już było).


I. Scena z życia człowieka w górnym paleolicie (źródło: Internet, Zdenek Burian, malarstwo)


Muzea Pradziejów Małopolski i inne:


I. Inwentarze i znaleziska luźne:


1. 1). Drapacz podwójny pyskowaty krzemienny oryniacki Dolina Przemszy (Małopolska) (przypadkowe znalezisko luźne) [2]


1B. 2). i 3). Dwa drapacze oryniackie, pyskowaty i okrągły, Dolina Prądnika, Grodzisko koło Ojcowa (Małopolska) (przypadkowe znalezisko luźne) [2]
1B. 4). Drapacz oryniacki okrągły, Dolina Prądnika, Pieskowa Skała (Małopolska) przypadkowe znalezisko luźne) [2]




























 2. Drapacz podwójny oryniacki z Aurignac (dla porównania) (Francja) (źródło: Wikipedia)
2B., 2C. i 2D. Drapacze pyskowate oryniackie (Austria i Francja) (źródło: [5])



2E. Drapacz pyskowato-okrągły oryniacki Jaskinia Obłazowa (Małopolska) (źródło: [3])

 

3. Paleolityczna figurka oryniacka z kości mamuta (źródło: [4])




4. Zasięg kultury oryniackiej w Polsce (źródło: przyp. [1] str.132)



III. Datowanie:
Podając za Kozłowskimi można określić wiek znaleziska kultury oryniackiej w Polsce na ok. 28 do 25 tysięcy lat pne. [1]


5. Miejsce w tabeli stratygraficznej (źródło: przypis [1], str. 21)


Przypisy:

[1]. Kozłowski J. K., Kozłowski St. K., Epoka kamienia na ziemiach polskich, PWN, Wa-wa 1977

[2]. PMA Kraków. Znaleziska luźne. 1). Okaz znaleziony w południowym korycie Pradoliny Przemszy w latach 1962-65, powierzchniowo, w osadach polodowcowych. Nic więcej o nim nie wiadomo, jednak przypisany do kultury oryniackiej z powodu charakterystycznego kształtu i obróbki. Może być allochtoniczny na powierzchni. Jest to drapacz pyskowaty, dwustronny, wykonany z wióroodłupka krzemienia siwego, niepasiastego, niewiadomego pochodzenia (możliwe, że miejscowego jurajskiego), służący zapewne do żłobienia wnęk, i rowków w kości oraz przedmiotów walcowatych. Mógłby również pełnić rolę rylca, w zależności od sposobu oprawienia. Narzędzie przewodnie dla oryniaku. 2). Drapacz pyskowaty podobny do okazu 1) z Doliny Przemszy, znaleziony w r. 2002 w Grodzisku koło Ojcowa, powierzchniowo, pomiędzy kamykami nawierzchni ścieżki na górę (analogicznie jak liściak kult. Museliewo-Samuilica z Ojcowa). 3). i 4). Drapacze okrągłe, małe, znalezione w 2002 i w 2006 r., analogicznie jak poprzedni, 3) z Grodziska, 4) z Pieskowej skały. 
 


6. Sposób oprawiania wym. narzędzi (przyp. [6])
Jako znaleziska przypadkowe, luźne, nie mogą być dowodem na stałe zamieszkiwanie ludności omawianej kultury na tych terenach, ale mogą świadczyć o epizodycznych pobytach tutaj człowieka oryniackiego w początkach zlodowacenia północnopolskiego Wurm (prawdopodobnie w fazach Arcy lub Stillfried B), prowadzącego tutaj wówczas gospodarkę zbieracko-łowiecką w chłodnym klimacie peryglacjalnym, w środowisku tundry parkowej lub leśnym, z sosną, brzozą i wierzbą. Istnieje możliwość mylnego rozpoznania kultury artefaktów.



http://www.aggsbach.de/2014/03/strangled-blades/




7. Podobny typ krajobrazu (źródło: Wikipedia)


Uwaga: Wolno kopiować i cytować jedynie pod warunkiem podania
źródła i autora !!