piątek, 1 stycznia 2016

Dawne rodziny 11. Część I. „Przedsiębiorstwo rodzinne”
                                                                         przy ul. Sławkowskiej

(pochodzenie rodzin, losy w Olkuszu, koligacje)

Autor: Ryszard Maliszewski



Drugie z omawianych tutaj, przedmiejskie „przedsiębiorstwo rodzinne” rodziny Maliszewskich w Olkuszu powstało na Przedmieściu Sławkowskim, a jego powstanie związane było z działalnością najmłodszego, piątego syna Macieja Maliszewskiego syna Józefa, Aleksandra (1827-1881). Tenże (mój pra pradziadek), wziąwszy wzór z ojca, posiadającego na Przedmieściu Żuradzkim cały kompleks gospodarczy obejmujący: dwa domy, zajazd-gospodę, kamieniołom, warsztat kołodziejski, stodołę, kuźnię i dwie morgi gruntu, postanowił widocznie ojca „zakasować” i stworzyć kompleks jeszcze większy. Przedmieścia Olkusza, dosyć „pustawe” jeszcze w tamtych latach, zaczynały się jednak około połowy XIX wieku mocno rozwijać (patrz Rozdział 5. Część I. Wstęp).



Aleksander Maliszewski syn Macieja syna Józefa (1827–1881)


Pra pradziadek autora. Piąty syn Macieja syna Józefa urodzony w Olkuszu z matki Marianny z Brzózków, II żony ojca, dla której był dzieckiem czwartym.

Z aktu urodzenia Aleksandra wiadomo, że podobnie jak i poprzednie dzieci Macieja, urodził się
on w rodzinnym domu Maliszewskich Nr 77 przy ul. Żuradzkiej, na przedmieściu. Tam spędził przy rodzicach dzieciństwo i młodość, czas jakiś przebywając jednak zapewne „w terminie” u któregoś z olkuskich rzemieślników, aczkolwiek był podobno bardzo niechętny temu pomysłowi ojca, nigdy terminu nie ukończył, i nie zdobywszy nawet stopnia czeladnika w rzemiośle - nigdy w życiu zawodu tego nie wykonywał.

Z domu rodzinnego ubył Aleksander zaraz po ślubie i zamieszkał wraz żoną w domu należącym najprawdopodobniej do teściów Maderskich. Jak wynika z analizy wszelkich, dostępnych mi źródeł, tenże dom (noszący w Olkuszu Nr 50), w którym rodziły się następnie wszystkie dzieci Aleksandra, stał na przedmieściu sławkowskim przy ulicy Sławkowskiej i należał wcześniej do Janikowskich. (patrz Rozdział Nr 1. „Dworek Janikowskich”). W wykazie zalegających z zapłatą czynszu z ról „na Katowskiem” czynszowników miasta Olkusza z roku 1833 dom ten określony jest jako należący do „sukcesora Sebastyana Janikowskiego”. Widocznie Janikowskich po Sebastyanie Janikowskim na przedmieściu sławkowskim już wówczas nie było, a tenże dom, jeszcze wtedy jednoskrzydłowy trafił w efekcie w niezbyt jasnych okolicznościach w ręce Maderskich (może któraś z młodych Janikowskich wyszła za Maderskiego i ich syn Maderski dom dziedziczył - patrz dalej).



      1. Fragment skanu wymienionego dokumentu z 1833 r.



2. Mapa Nr I. Grunty Miasta Olkusza po połowie XIX wieku
    (Fragment większej mapy ; Opracowanie Ryszard Maliszewski 1999
     na podstawie DORO [1] ; Grafika Jarosław Lisowski 2000 ; uzupełn. Ryszard
     Maliszewski ; Oznaczenia: Tereny: 1. Brzósków i Janikowskich, 2. Janikowskich,
     i Maliszewskich, 4. Janikowskich i Maderskich, potem Maliszewskich ; czarna
    gwiazdka - kamieniołom, Gwiazda Dawida – cmentarz żydowski



Aleksander ożenił się w roku 1847 (akt nr 10) już po śmierci ojca, w wieku zaledwie 20 lat z Joanną z Maderskich, panną starszą od niego o ładnych kilka lat. Być może więc, nie miał Aleksander zbyt dobrych relacji ze starszym bratem Jackiem, który po śmierci ojca objął w posiadanie rodzinny dom, i wolał się z niego usunąć. Może też i z tego samego powodu nie skończył nauki rzemiosła. Właśnie tylko w akcie ślubu Aleksandra podana jest informacja, że był on rzemieślnikiem, choć następnie określany jest w źródłach olkuskich konsekwentnie jako „utrzymujący się z gospodarstwa”, czyli „hotelarstwa i wynajmu mieszkań” . Zachodzi przypuszczenie, że skoro już przy urodzeniu się pierwszego dziecka Aleksandra określany był on jako „gospodarstwem się trudniący” - musiał dysponować w wymienionym domu więcej niż jednym mieszkaniem. Najprawdopodobniej więc, był już wówczas Aleksander właścicielem całości domu Nr 50 przy ul. Sławkowskiej, który nabył zapewne od Maderskich drogą wykupu, i do którego dobudował od wschodu drugie jego skrzydło (na kształt litery L).

Z Joanną z Maderskich miał Aleksander w Olkuszu 6 synów: Tomasza (1848), Ludwika (1851),
Józefa (1855), Jana (1857), zmarłego we wczesnym dzieciństwie, drugiego Jana (1860) i Antoniego (1865). Wszystkie te dzieci rodziły się i wychowywały w rodzinnym domu przy ul. Sławkowskiej. Tak więc rodzina Maliszewskich z Olkusza podzieliła się już około połowy XIX wieku na trzy części : Maliszewskich poza olkuskich, Maliszewskich z ulicy Żuradzkiej i Maliszewskich z ulicy Sławkowskiej, które to gałęzie powoli zaczynały się oddalać od siebie.

Aleksander Maliszewski powtórzył więc „numer” swojego ojca Macieja : „wżenił się” w rodzinę, której majątek wkrótce przejął na własność drogą wykupu (Maciej Maliszewski w ten sposób przejął dom Nr 76 i działkę Gołasiewiczów, dołączając je do swojej własności przy ul. Żuradzkiej). Aleksander jednak postąpił niejako na odwrót : zaczął od majątku po teściach, po czym „zbudował” przy ul. Sławkowskiej własne „przedsiębiorstwo rodzinne”, przewyższające powierzchnią i znaczeniem majątek ojca. Pokazał starszym braciom, którzy najprawdopodobniej próbowali go „wygryźć” z ojcowizny przy ul. Żuradzkiej, że potrafi dorobić się majątku własnymi staraniami. Jeszcze w XX wieku wśród Maliszewskich z ulicy Sławkowskiej powtarzana była niby-legenda „o najmłodszym bracie, ulubieńcu ojca, który po tegoż ojca śmierci był pokrzywdzony przez starsze rodzeństwo”.

Zastanawiającym w życiorysie Aleksandra jest fakt, że chociaż nigdy nie pracował on fizycznie w żadnym zawodzie (rzemiośle), a więc nie mógł uzyskiwać z tego tytułu żadnych dochodów, był zamożnym mieszczaninem. Można to chyba tłumaczyć przede wszystkim tym, iż jego dochody z „gospodarstwa” i rolnictwa były na tyle wystarczające, że nie potrzebował zajmować się czymkolwiek innym (nie ma nawet pewności, czy kiedykolwiek uprawiał swoją ziemię własnoręcznie). Należy również pamiętać, że z własności jego ojca przy ul. Żuradzkiej należała się może Aleksandrowi jakaś spłata, a prowadzony przez niego kamieniołom i wapiennik przy ul. Sławkowskiej, były dla niego i jego dzieci dodatkowym źródłem dochodu (patrz dalej).

Tak to już bowiem było najczęściej w omawianej rodzinie, że synowie Macieja Maliszewskiego, wciąż kultywujący pamięć o swym „szlacheckim” dziadku, wszelkimi sposobami próbowali wyróżniać się ponad plebs ; czy to ożenkami z pannami szlacheckiego pochodzenia, czy to pozycją społeczną (jak np Maciej młodszy), czy wreszcie majątkiem, pozwalającym na rezygnację z pracy fizycznej (np. Jacek i Aleksander). W następnych pokoleniach rodziny tendencja taka ujawniała się również bardzo wyraźnie (np. Jan Andrzej i Mikołaj – synowie Jacka, czy Tomasz, Józef, Jan Piotr i Antoni – synowie Aleksandra).
Ponieważ, jak już wspominałem wyżej, Aleksander nie odziedziczył po ojcu żadnej działki przy ulicy Żuradzkiej, postanowił zbudować „swoje imperium” przy innej ważnej drodze dojazdowej do miasta, - przy ul. Sławkowskiej. Tutaj posiadał Aleksander (po ojcu ?), lub też posiadł w inny sposób dwa pola, jedno po stronie południowej drogi (na zamieszczonej dalej mapie Nr II oznaczonej symbolem 4K, na zachód od działki Jarnów 4L), oraz jedno po jej północnej stronie, pomiędzy gruntami Maderskich, drogą, a terenem cmentarza przy nieistniejącym już kościółku szpitalnym św. Ducha, gdzie spoczął na zawsze Aleksandra i jego braci ojciec i ich matka (na mapie ta działka przy cmentarzu oznaczona jest symbolem 4D). Obok zlokalizowane było pole (chyba Maderskich po Janikowskich), które Aleksander wziął „za żoną w posagu” (oznaczenie 4C). Jeszcze dalej na zachód rozpościerała się działka Maderskich po Sebastyanie Janikowskim, z drewnianym domem, zabudowaniami gospodarczymi i studnią (oznaczona symbolem 4B – na prawo od oznaczenia). Tę działkę wraz z domem przejął Aleksander (zapewne wykupił) już wkrótce po ślubie z Joanną z Maderskich, gdyż ojciec Joanny już nie żył, zaś jej brat Antoni Maderski miał chyba drugi dom na terenie oznaczonym tu symbolem 4A.




3. Mapa Nr II. „Przedsiębiorstwo rodzinne” Aleksandra Maliszewskiego
       po połowie XIX wieku (Opracowanie Ryszard Maliszewski 1999 ;
      „szkic z natury” w oparciu o DORO [2] ; Grafika Jarosław Lisowski
       2000 ; uzup. Ryszard Maliszewski)



Do posiadanego gruntu dokupił Aleksander w roku 1859 na licytacji 2 morgi i 62 pręty gruntu
„po-augustyańskiego” (należącego wcześniej do klasztoru Augustianów ; źródło: Akta Własności Po-Augustyańskiej – Tabela powinności posiadaczy gruntów po-augustyańskich pod miastem Olkuszem), z nieczynnym wówczas kamieniołomem.

W XVIII wieku granice działek przy ul. Sławkowskiej przebiegały inaczej, niż po roku 1859 ; również ulica Sławkowska omijała dawniej cmentarz żydowski od strony południowej. Budowaną w latach 1833-1843 szosę Sławkowską, w pobliżu cmentarza żydowskiego przeprowadzono dalej na północny zachód od cmentarza, tak więc przedostatnia z zakupionych tu przez Aleksandra działek „po-augustiańskich” przecięta była szosą na pół ; jednak Aleksander zakupił całą tę działkę w dwu częściach. Natomiast granice działek po północnej stronie ulicy Sławkowskiej w 1859 roku wytyczono zupełnie inaczej, zgodnie z zamierzeniami mieszczan, licytujących te grunty.

Sąsiednie grunty po-augustiańskie (ale już nie przylegające do szosy) zakupili inni przedmieszczanie olkuscy : Ignacy i Jan Szczurowscy, Jakub i Wawrzyniec Piechowicze, Antoni Maderski (brat Joanny) i Kazimierz Paczek. Gdyby każdy z nich zakupił choćby tylko tyle gruntu, co Aleksander Maliszewski, to własność byłego klasztoru przy ulicy Sławkowskiej wynosić musiała niegdyś około 14 mórg (drugie tyle zlokalizowane było na przedmieściu krakowskim – razem ok. 15 ha gruntu!).

W ten sposób stworzył Aleksander Maliszewski przy ul. Sławkowskiej posiadłość wynoszącą ok.3,5 morgi ziemi w jednym kawałku po stronie północnej ulicy i ok.1 morgi w dwu kawałkach, po jej stronie południowej. Tak więc cała jego posiadłość tutaj wyniosła około 2,5 ha gruntu, a obejmowała : pola, ogród, łąkę, dwuskrzydłowy, drewniany dom typu przedmiejskiego dworku, własną studnię i kamieniołom, obok którego zbudowano piec do wypalania wapna.

Majątek nieruchomy Aleksandra określony jest przede wszystkim na podstawie znajomości
danych o majątku jego spadkobierców (jest to więc w większości rekonstrukcja). Tylko niektóre
informacje o nim pochodzą ze źródeł archiwalnych.
Podobnie więc jak ojciec Aleksandra Maciej, posiadał Aleksander Maliszewski oprócz własnego „przedsiębiorstwa rodzinnego” także i inne grunty na terenie Olkusza. Te inne grunty, których było zresztą kilka, z grubsza rzecz biorąc – zlokalizowane były wzdłuż dawnej Sztolni Ponikowskiej, na północ od miasta. Ponieważ Aleksander nie odziedziczył żadnej działki przy ulicy Żuradzkiej, jego własność w innych rejonach Olkusza była odpowiednio większa, niż własność jego braci. Były to dawne tereny pogórnicze, za czasów Aleksandra używane już tylko jako grunty uprawne.
W większości spadek ten stanowiła część gruntów „pod Parczami”, zwanych inaczej „pod Wapiennikami” (obecnie przy ul. Wapiennej), gdzie później dziedziczyli Aleksandra synowie : Jan Piotr (na fotografii Nr 4B grunty te oznaczone są symbolem 1C i 1E), oraz Ludwik (w okolicy 1B). Obok, na zachód, zlokalizowany był grunt siostry Aleksandra, Marianny z Maliszewskich Świątkowej (od oznaczenia 1B na zachód, a może także część gruntu „po Brzózkach”, z oznaczeniem 1A). Było tam ogółem ponad 1 ha gruntów.



4. Grunty przy ul. Wapiennej ok. 1965 r. (źródło: fragment panoramy, Tadeusz
     Łyczakowski, Facebook, Ziemia Olkuska)



4B. Grunty przy ul. Wapiennej ok. 1982 r. (wycinek z większej
       fotografii - panoramy Olkusza ; źródło: z podobnej serii jak fot. Nr 4)


Poza tym odziedziczył może po Macieju Aleksander jakiś grunt „na Katowskiem”, zwany później
„pod Czerskiem”, przy dawnej ul. Wiejskiej (nazwa gruntu „pod Czerskiem” ma chyba związek z nazwiskiem Czerski, występującym w Olkuszu w XVIII wieku – tamże więc mieli również Czerscy swoje grunty, wykupione od miasta, a wcześniej wydzierżawiane, co uwidocznione jest np. na wykazie czynszowników z roku 1833). W wymienionym miejscu miał na pewno po Macieju grunt brat Aleksandra Jacek (po nim jego syn Mikołaj – patrz Mapa Nr I, także ozn. 5 i Mapa Nr II z Rozdziału 5.Część III).

Ale czy widoczny na cytowanej wyżej drugiej mapie grunt po Stefanie Maliszewskim (moim dziadku) należał do Aleksandra po ojcu, czy też był to ten grunt, który Aleksander zakupił w 1869 roku od Janikowskich (Akta Notarialne miasta Olkusza), - nie bardzo wiadomo. Z tych gruntów wywłaszczono po II wojnie światowej mieszczan Olkusza, zmieniając zupełnie postać tej części przedmieścia. W wyniku wspomnianego wywłaszczenia, w latach 60-tych i 70-tych XX wieku przeprowadzono przez omawiane działki prywatnych właścicieli trasę szybkiego ruchu (będącą równocześnie dla miasta Olkusza obwodnicą odciążającą ruch w śródmieściu), po jej południowej stronie wybudowano osiedle bloków mieszkalnych „Na Skalskiej”, zaś po północnej stronie Halę widowiskowo-sportową. W ten sposób pozbawiono tutejszych właścicieli, którzy na całej długości obwodnicy mieli bardzo wiele gruntów, - możliwości korzystania z własnych działek według swojego uznania.

Wszystko to odbywało się w ramach, koniecznego co prawda procesu rozwoju infrastruktury
miasta, ale bez zachowania choćby cienia przyzwoitości zastosowanych procedur. Za odebrane
bowiem grunty mieszczanie otrzymywali symboliczne niemal odszkodowania, w żadnej mierze
nie pokrywające poniesionej straty. Pozbawiono ich także jakichkolwiek możliwości uzyskania
działek zamiennych, w innych częściach miasta. Był to więc zwyczajny tzw. „rabunek w biały
dzień”, z jakich to zresztą procedur ówczesne władze socjalistyczne zawsze były słynne.[3]
Czy także już Aleksander był właścicielem gruntu przy obecnej ulicy Kwiatowej, który posiadał
później jego wnuczek Władysław syn Tomasza – nie wiadomo.

Natomiast historia gruntu „po-augustiańskiego” i całej własności Aleksandra Maliszewskiego przy ul. Sławkowskiej pobiegła zupełnie innym torem. Pani Barbara Pietrasowa, córka Władysława, a wnuczka Tomasza Maliszewskiego syna Aleksandra (a więc prawnuczka Aleksandra, zamieszkująca w domu po swoim ojcu przy ulicy Sławkowskiej) podała autorowi opracowania w latach 90-tych XX wieku informację, że „północna granica działki Tomasza Maliszewskiego (a więc i tegoż ojca Aleksandra) ciągnęła się od drewnianego domu, stojącego jeszcze i dzisiaj (pisane w roku 2015) w głębi, przy obecnej granicy ogrodu miejskiego (teraz tzw „ruski targ”) i północnej granicy parku miejskiego (dawniej cmentarza św. Ducha) – na zachód, wzdłuż linii nieistniejących już szklarni ogrodu, aż do „łąki strzemieszyckich Maliszewskich” (na Mapie Nr II ozn. symb. 4E). Szklarnie te widoczne są jeszcze na cytowanej dalej fotografii Nr 5, ukazującej omawiany teren w latach 80-tych XX wieku. Dalej granica „przedsiębiorstwa rodzinnego” Aleksandra biegła „lekkim klinem”, na północny zachód. Jeżeli przyjąć w przybliżeniu, że szerokość całej działki Aleksandra była niemal dwa razy większa od długości działki jego syna Ludwika Maliszewskiego (a ta wynosiła ponad 50 m.), to długość terenu należącego do Aleksandra wzdłuż ulicy Sławkowskiej, przekraczała 200 metrów.

Do tego dochodziły wymieniane już wyżej dwa kawałki gruntu po południowej stronie drogi. Obok zlokalizowana była działka Jarnów, należąca przecież także wcześniej do Maliszewskich (działka siostry Aleksandra, Marianny z Maliszewskich Świątkowej, - posag po Mariannie z Brzózków Maliszewskiej, przekazana ostatecznie w posagu Mariannie ze Świątków Jarnowej).
Tyle więc gruntów przy jednej ulicy posiadała ta jedna rodzina. Przypomnieć tu należy, że również
przy ul. Żuradzkiej działka Maliszewskich była długa na 200 metrów. Gdy spojrzeć na dzisiaj posiadane w tych rejonach działeczki różnych właścicieli i gęstą na nich zabudowę, aż wierzyć się nie chce, jaka swoboda i zamożność panowały dawniej na przedmieściach. Tyle tylko, że ziemia była wówczas, w tak małym mieście jak Olkusz - niezmiernie tania.




5. Tereny przy ul. Sławkowskiej w latach 60-tych XX w. (źródło:
        Facebook, „Ziemia Olkuska”)




5B. Tereny przy ul. Sławkowskiej w latach 60-tych XX w. (źródło: j.w.)




5C. Tereny przy ul. Sławkowskiej w latach 80-tych XX wieku
      (fot. z arch. Tomasza Strojnego, Przegląd Olkuski, „Poznaj z nami dawny
      Olkusz”, „Okno z widokiem na dawny Olkusz”, Emilia Kotnis-Górka)
                   (Oznaczenia jak na Mapie Nr II)


Wspomniany dom Aleksandra zlokalizowany był około 60 metrów na zachód od działki Ludwika
Maliszewskiego. Przy ulicy, naprzeciw tego domu, za czasów Aleksandra i jego spadkobierców
funkcjonowała studnia, dostarczająca okolicznym mieszkańcom wodę. W XX wieku w miejscu
tym zainstalowano ręczną pompę ssąco-tłoczącą. Jeszcze w latach 50-tych tegoż wieku babcia
autora, Anna z Halkiewiczów Maliszewska chodziła tam po wodę. Obecnie pozostał tutaj
tylko zabetonowany ślad po pompie, po wewnętrznej stronie ogrodzenia targowiska, przy ulicy.

Przed śmiercią Aleksander Maliszewski sporządził testament, przekazując w nim dyspozycje na temat podziału majątku (Akta Notarialne A.P. Chrzanów – obecnie Katowice). Do spraw tych powrócę dalej. Zanim jednak do tego doszło, powrócił do Olkusza uczący się zawodu w innych miastach Zagłębia i za granicą zaboru jego drugi syn Ludwik i zażądał wydzielenia mu działki pod budowę własnego domu, do czego doszło około 1879 roku.

W aktualnie omawianej części rozdziału, pomijam opis i szczegółowe rozplanowanie domu Aleksandra Maliszewskiego, gdyż wiadomości na ten temat z tamtych czasów właściwie brak.
Wszystkie informacje o tym domu pochodzą od osób, dom ten pamiętających z lat przedwojennych XX wieku (np. od pani Barbary z Maliszewskich Pietrasowej córki Władysława syna Tomasza, z ulicy Sławkowskiej, Zygmunta Maliszewskiego z Gliwic, również syna Władysława, czy też Flawiusza Maliszewskiego syna Stefana, z Krakowa). Sam dom nie istnieje bowiem już od czasów II wojny. Jego opis przytoczony będzie zatem dalej, w następnym rozdziale, przy omówieniu życiorysów Tomasza syna Aleksandra i tegoż dzieci.

W omawianym domu zamieszkiwał Aleksander, wraz ze swoją rodziną do śmierci, zajmując ostatecznie skrajne, małe mieszkanie we wschodnim skrzydle domu (tam później po jego śmierci wynajęto mieszkanie dla Wincentego Halkiewicza, mojego pradziadka „po kądzieli”). Resztę domu zajęły później dzieci Aleksandra, gdy dorosły. Dopiero też po śmierci Aleksandra, po 1881 roku, powstało trzecie, południowe skrzydło domu, dobudowane przez najmłodszych jego synów, którzy wcześniej czasowo przebywali w Rosji (patrz inne rozdziały). W ten sposób dom „po Aleksandrze” uzyskał postać „podkowy”, otwartej na podwórze, na zachód.
Ponieważ jednak oba skrzydła domu (północne i południowe) wyglądały podobnie, a poza tym, do niedawna nie dysponowałem żadną fotografią ukazującą ten dom w całości (bardzo niewyraźnie ukazuje być może (?) północne skrzydło domu z daleka, przedwojenna fotografia, cytowana przeze mnie w następnym rozdziale), przytaczam poniżej znane mi od dawna zdjęcie północnego skrzydła tegoż domu z czasów, gdy południowe należało już do Kocotów i Windysów (ok. 1938 rok – nieco tylko poretuszowane).




6. Były dom Aleksandra Maliszewskiego przy ul. Sławkowskiej
     (pn. skrzydło od pn.) ok. roku 1938 (źródło: fot. z arch. PTTK Olkusz,
      cytowana przez Przegląd Olkuski „Poznaj z nami dawny Olkusz”,
      „Domy światłem malowane”, Emilia Kotnis-Górka – fot. retuszowana)




6B. Ten sam widok w roku 2015 (plac targowy) (fot. Ryszard Maliszewski)


Jednak już po opublikowaniu tego artykułu, "Ziemia Olkuska" na Facebooku opublikowała fantastyczną widokówkę z 1912 roku, ukazującą drewniany dom Aleksandra Maliszewskiego w całości, i to na pierwszym planie (!!!), pozwalam sobie zatem tutaj tę widokówkę zacytować. 




      6C. Drewniany dom Maliszewskich na przedmieściu sławkowskim w 1912 r.
              (na pierwszym planie w centrum) (źródło: Facebook, Ziemia Olkuska)


Wspominany wyżej kamieniołom przy ul. Sławkowskiej rozpoczął swoją działalność wkrótce
po zakupie tego terenu przez Aleksandra, po 1859 roku. Od lat, około 1868 roku, gdy dorastający już synowie Aleksandra : Tomasz i Ludwik mogli ojcu dopomóc, przy pomocy siły najemnej zbudowano obok kamieniołomu wapiennik, produkując następnie wapno palone na potrzeby mieszkańców miasta (Dalszy ciąg historii tego obiektu omawiać będę w następnym artykule.). Nie ulega wątpliwości, że dochód z eksploatacji kamieniołomu i sprzedaży wapna znacząco powiększał zamożność Aleksandra, później też jego synów. Poza tym, jak już wyżej wspomniałem, utrzymywał swoją rodzinę Aleksander Maliszewski z rolnictwa i „z gospodarstwa”, czyli z wynajmu lokali mieszkalnych przejezdnym i „komornikom” w części swego domu. Nie prowadził jedynie szynku, tak jak jego ojciec przy ul. Żuradzkiej. Po jego śmierci, jedyne wolne mieszkanie w całym domu „po nim” wynajęto ostatecznie przybyłemu wtenczas do Olkusza Wincentemu Halkiewiczowi (mojemu pradziadkowi ze strony babci).

Według wspomnień Marianny z Janików Maliszewskiej, synowej Aleksandra, przekazanych autorowi przez jej wnuczkę Longinę z Maliszewskich Grossmanową (córkę Józefa syna Ludwika) - teść Marianny - Aleksander był zupełnym przeciwieństwem jej męża. Był Aleksander podobno bardzo łagodny, spokojny i dobry. Dzieciom swego najstarszego syna Tomasza, Stasiowi i Apolonii lubił podobno opowiadać bajki i różne śmieszne historyjki. Niestety, Marianna znała go tylko około 1 roku, gdyż potem zmarł. Jego życie pozbawione było zupełnie gwałtownych zdarzeń, nie brał bowiem udziału w żadnych wojnach, ani powstaniach. Aleksander Maliszewski zmarł w wieku 55 lat w Olkuszu i został pochowany na starym cmentarzu przy dawnej ulicy Włodzimierskiej (3 Maja, 1 Maja i ostatecznie K. Wielkiego), obok żony swojej Joanny z Maderskich, zmarłej nieco wcześniej. Ich grób (później pochowano tam również ich syna, Ludwika) znajdował się po lewej stronie głównej alejki cmentarza, nieopodal nagrobka księdza Kuczyńskiego. Z braku trwałego nagrobka grób ten jest już obecnie bardzo słabo widoczny i chyba tylko ja znam jego lokalizację.



Joanna z Maderskich Maliszewska (ok.1825–1880)


Córka urzędowego olkuskiego „Cieśli Miejskiego” Mateusza Maderskiego, urodzona w Olkuszu z matki Rozalii z Węglarzów. O jej dzieciństwie i młodości nic bliższego nie wiadomo. Spędziła je zapewne przy rodzicach w Olkuszu. Do niedawna nie wiedziałem nawet czy aż do zamążpójścia, gdyż Joanna była najpewniej najmłodszym dzieckiem swoich rodziców. Ślub Mateusza Maderskiego i Rozalii z Węglarzów notowany jest w „Regestrze Metryk”w 1797 roku (akt Nr 527) i wtedy to byli oni zapewne młodzi. Natomiast Joanna urodziła się ponad 20 lat później. Dzięki jednak informacjom od pani Pauliny K., z rodziny Maderskich się wywodzącej, a przekazanych mi 10.01.2016 r., dowiedziałem się, że zdążyli ją wychować i wydać za mąż. Okazało się bowiem, że Mateusz Maderski zmarł dopiero 7.11.1847 roku, a więc wkrótce chyba po ślubie Joanny z Aleksandrem Maliszewskim.

Bardzo dokładnych informacji o rodzinie Maderskich nie uważałem za celowe wynotowywać z akt olkuskich. Rodzina ta znana jest w Olkuszu od połowy XVIII wieku. Możliwe, że wcześniej, podobnie jak wiele innych rodzin z Maliszewskimi skoligaconych, także i rodzina Maderskich była pochodzenia drobnoszlacheckiego. W herbarzach co prawda nie jest ona obecnie wymieniana (herbarze znają jedynie rodzinę o nazwisku Madera własnego herbu „zapomnianego”), ale dawniejsze, średniowieczne jeszcze źródła historyczne wyszczególniały Maderskich z Madery herbu Mora. Może ta rodzina utraciła szlachectwo jeszcze przed XVIII wiekiem i przestała być w ogóle ujmowana w herbarzach. Skąd by jednak mieli wywodzić się owi Maderscy – nie bardzo wiem, jedynie w SGKP odnaleźć można zaścianek Madera w powiecie nowoaleksandrowskim, gminie Bachmaty, na kowieńszczyżnie (2 wsie w guberni kowieńskiej na Litwie). [4]

Jednak istnieje także inna poszlaka. Nie tak znowu daleko od Olkusza, w Zagłębiu, jedną z kolonii
miasta Czeladzi jest właśnie kolonia o nazwie Madera. O ile istniała ona w średniowieczu i była
samodzielną wsią – mogła być gniazdem rodziny o tym nazwisku. Jednak pewności co do takiego wywodu nie mam absolutnie żadnej, bo nazwa ta może być znakomicie nazwą sztuczną i późną (np. od imienia jakiejś kopalni lub tp.). Istnieją również w Polsce trzy osady o nazwie Madera : Madera w woj. kujawskim, pow. tucholskim i gminie Cekcyn, Madera w woj. łódzkim, pow. pajęczańskim i gminie Nowa Brzeźnica, oraz Madera w woj. pomorskim, pow. kościerskim, gminie Stara Kiszewa. Któraś z tych osad, o ile tylko była wystarczająco dawna, mogła również być źródłem powstania takiego nazwiska. Nie są jednak te osady ujęte w SGKP, stąd ich dawność jest problematyczna.

Osób o nazwisku Maderski jest już w Polsce bardzo mało. Według słownika Rymuta, w końcu XX wieku było ich tutaj zaledwie 138 (w tym najwięcej w tarnowskiem – 25 i katowickiem – 16). W Olkuszu Maderscy są już tylko mieszczanami – rzemieślnikami. Do 1766 roku nazwisko to w „Regestrze Metryk” nie występuje. Jednak spotykane jest od roku 1757. Wcześniej byli też tutaj Maderowie, np. w roku 1776 umiera w Olkuszu (akt nr 2512) Stanisław Madera, zaś w 1781 (akt nr 2787) Wojciech Madera. Nie ulega wątpliwości zatem, że szlacheckiego pochodzenia Maderowie, osiadłszy w Olkuszu, zgodnie z panującą ówcześnie „modą” odmieniali swoje nazwisko na „lepiej brzmiące”, Maderski.

Na pewno jednak tylko niektórzy z nich. Już bowiem w 1757 roku (akt nr 1442) notowany jest tutaj zgon Ewy Maderskiej, i Maryanny Maderskiej (akt nr 1391),w 1780 (akt nr 2744) Antoniego Maderskiego, a w 1793 zgon Andrzeja Maderskiego (akt nr 3803). Podobnie jest już w księgach zgonów Olkusza w XIX wieku. Nazwisko Maderski występuje odtąd w źródłach jako jedynie używane przez tę rodzinę.

Podobnie jest w aktach urodzeń dzieci z omawianej rodziny. Mniej więcej do schyłku XVIII wieku
rodzą się tutaj jeszcze Maderowie, ale już w połowie tegoż wieku i w wieku XIX, już tylko Maderscy. Wpisów urodzeń jest w Olkuszu tak wiele i to pozbawionych imion rodziców, że niemożliwym jest ustalenie pokrewieństw, dlatego ich nie przytaczam..

Jeszcze w roku 1798 notowany jest w Olkuszu akt ślubu Antoniego Madery z Barbarą Wenecką (akt nr 1), ale już w 1756 ślub Grzegorza Maderskiego z Franciszką Rzepecką (akt nr 81), w 1766 (akt nr 131) ślub Antoniego Maderskiego z Anną Liberską, w 1758 ślub Wojciecha Maderskiego (akt nr 90) z Konstancyą Ciszowską, zaś w 1779 roku ponowny ślub Wojciecha Maderskiego z Salomeą z Głowackich (akt nr 19), a w 1797 ślub Floryana Maderskiego z Heleną Solecką (akt nr 75). Antoni, i Grzegorz Maderscy mogliby wobec tego być ewentualnie braćmi, „wżenionymi” w olkuskie rodziny. Skąd do Olkusza przybyli – nie wiadomo (nazwisko to, jak na razie, nie było przez autora nigdzie poza Olkuszem spotykane). Natomiast nazwisko Madera (herbu własnego) w małopolskim województwie znane jest w XVIII wieku dosyć powszechnie w parafiach: Prandocin, Książnice Wielkie i Koniusza, Zadroże i Imbramowice (bardzo wiele metryk), gdzie, o ile nie ulegli degradacji stanowej, byli najpewniej drobnymi dworskimi oficjalistami. Wychodzi więc na to, że tylko w Olkuszu odmienili owi Maderowie swoje nazwisko na Maderski. [5]

Ponieważ jednak Wojciech Maderski wymieniany jest jako rajca we władzach miejskich Olkusza
już w latach 1775 i 1779 (DORO) [6], a więc wcześniej niż Antoni, - zachodzi prawdopodobieństwo, że Wojciech był ojcem Antoniego i Grzegorza, a jego ożenek z Salomeą z Głowackich w 1779 roku był ożenkiem kolejnym już i późnym (mógł być starszym wdowcem). Natomiast wymieniony wyżej Floryan Maderski był zapewne jego wnuczkiem.

Z dużym prawdopodobieństwem można zatem przyjąć, że w przytoczonych latach pojawił się „na gruncie Olkusza” starszy już wdowiec Wojciech Madera Maderski z młodymi, ale dorosłymi już synami, Antonim i Grzegorzem (o Wojciechu w Olkuszu wiadomo tylko, że zmarł tutaj w roku 1781 [akt nr 2787], ale jako Wojciech Madera). Gdzie się urodził nie wiadomo.

Więcej natomiast informacji można przytoczyć o Antonim Maderskim, który ożenił się z Anną
z Liberskich, i o ich potomstwie. Ponieważ w grę wchodzi tu zaledwie kilka zanotowanych przeze
mnie osób z tej rodziny, nie uważałem za celowe sporządzać i cytować tutaj szczegółowego drzewa genealogicznego olkuskich Maderskich, bo jest to bardziej zadanie dla tejże właśnie rodziny. Być może nawet, że wszyscy Maderscy z Olkusza wywodzą się właśnie od Antoniego (po Wojciechu). Tenże Antoni, to chyba dziadek Joanny.

Antoni Maderski, olkuski czapnik, cechmistrz kuśnierski i rajca olkuski w latach 1785-1786, jak to
wyżej wspominałem ożenił się w Olkuszu co prawda już w roku 1766, ale wraz z żoną swoją Anną
z Liberskich może jeszcze tutaj na stałe nie zamieszkiwał, gdyż nie notuje się tu następnie narodzin żadnych jego dzieci (nie wiadomo nawet, czy jego dzieci miały tę samą właśnie matkę).
W tymże roku 1780 Antoni Maderski wymieniony jest w „Tabeli podatków” (Bibl.P.A.N. Kraków,
rękopis 438) jako mieszczanin (a więc posiadający stałe obywatelstwo i majątek na terenie miasta),
właściciel domu-kamienicy przy ul. Krakowskiej, oraz bliżej nie zlokalizowanego ogrodu.
Tamże wymieniony jest jeszcze raz, w roku 1788.

W tymże samym roku 1788, w tekście Raportu Lustracji Królewskiej Komisji Dobrego Porządku z dnia 4 lipca, Antoni wymieniony jest właśnie jako cechmistrz kuśnierski, zamieszkały wewnątrz murów miasta. Protokół lustracji nie wymienia go już jednak jako właściciela kamienicy przy ul. Krakowskiej, może więc kamienica ta była wtedy już zupełnie zrujnowana (patrz dalej). Który to był dom, i czy do dzisiaj istniejący (możliwe, że nie, bo przy Krakowskiej było wtedy „morze ruin”) - nie wiadomo.[7] Antoni Maderski posiadał także, a raczej dzierżawił od miasta jakieś grunty „na Katowskiem” (Tabela opłat czynszowych z własności miasta – AP Chrzanów). Zmarł w 1810 roku (akt nr 406).

Ze znanych mi, trzech chyba tylko innych Maderskich (niepewne czyich synów) wymienić mogę najpierw Wincentego Maderskiego, wymienianego w protokole Lustracji z 1788 roku jako zamieszkałego na przedmieściu (chyba Sławkowskim). Był on kuśnierzem ; musiał zatem „odziedziczyć” rzemiosło po ojcu. Zapewne również obok ojca uprawiał także grunt „na Katowskiem”, gdyż opłaca tam czynsz w roku 1796, 1797, a także w latach 1808-1819 i 1826 (źródło j.w.). Gdzie miał Wincenty swój dom – nie wiadomo, a nawet czy w ogóle budował jakiś nowy dom, bo lustracja nie wymienia go jako właściciela domu. Jednak istnieje wzmianka w „Rachunkach Leśnych Miasta Olkusza” z roku 1794 (A.P.Chrzanów) według której w tymże roku kupował Wincenty Maderski „drewno na remont Ruderów”, co może dotyczyć jego partycypacji w remoncie zrujnowanego domu przy ul. Krakowskiej. Ojciec Wincentego chyba jeszcze wówczas żył, więc Wincenty mógł zamieszkiwać z ojcem.

Natomiast inny z Maderskich, Mateusz Maderski, będący w Olkuszu urzędowo mianowanym
„Cieślą Miejskim” (niższy urzędnik miejski, nadzorujący i wykonujący prace ciesielskie na rzecz
miasta), ożenił się w Olkuszu w 1797 roku (akt nr 73) z Rozalią z Węglarzów i miał z nią sporą liczbę dzieci (w tym właśnie Joannę, moją pra prababkę). Między innymi wymieniany jest on w roku 1821 jako wykonujący wspólnie z drugim cieślą obudowę studni w miejscu dawnego szybiku górniczego („Akta Wodociągów i Studni”, A.P. Chrzanów).

Tenże, albo nie posiadał własnego domu, albo był jedynie współwłaścicielem drewnianego domu
Maderskich (po Janikowskich – patrz wyżej), stojącego przy ul. Sławkowskiej, z którego to właśnie
domu wywodziła się Joanna z Maderskich Maliszewska, córka Mateusza. Według informacji z protokołu Lustracji z 1788 roku, właścicielem innego jeszcze domu Maderskich, stojącego na drugim gruncie „po-augustiańskim” na przedmieściu krakowskim, był Grzegorz Maderski, trzeci ze „znanych” mi Maderskich na terenie miasta. Ponieważ jednak o Grzegorzu Maderskim w późniejszych latach w Olkuszu nic nie słychać, a Mateusz Maderski miał tutaj dzieci, możliwe że ostatecznie omawiany dom, jako własność zbyt wielu spadkobierców został właśnie wykupiony przez Aleksandra Maliszewskiego po tegoż ślubie z Joanną z Maderskich, córką Mateusza. Brat zatem Joanny (również syn Mateusza, a może i wnuczek Antoniego starszego) - Antoni Maderski młodszy, zamieszkiwał tutaj chyba tylko czasowo, po czym zbudował gdzie indziej własny dom (patrz na ten temat informacje wyżej).

O tymże bracie (?) Joanny wiadomo tylko tyle, że w 1859 roku zakupił na licytacji jakiś grunt po-
augustiański na przedmieściu sławkowskim (obok Szczurowskiego, Piechowiczów, Paczka i Aleksandra Maliszewskiego), z czego można wysnuć wniosek, że obaj „szwagrowie”; Antoni Maderski i Aleksander Maliszewski musieli się wcześniej odnośnie uczestnictwa w licytacji „zmówić”.
Antoni Maderski młodszy zakupił wówczas jakieś grunty na północ od działki Aleksandra, zapewne przylegające do wcześniejszego gruntu Maderskich (na Mapie Nr II oznaczenie 4A). Za to udział Joanny „w domu i polu” przeszedł w ręce Aleksandra Maliszewskiego.

Późniejsze związki obu rodzin, jak to zawsze bywa, uległy zapewne rozluźnieniu. Dzisiaj autor nie zna już osobiście nikogo z rodziny Maderskich z Olkusza, choć rodzina ta w obecnym czasie na tyle już chyba tutaj jest rozrodzona, że jej poszczególni przedstawiciele nie znają dobrze swych związków krewniaczych. Zjawisko to jest jednak typowe dla wielu rodzin rozrodzonych w danej okolicy od wielu lat. Widać je wyraźnie choćby na przykładzie rodziny Maliszewskich, których jest obecnie w Olkuszu bardzo już niewielu, za to w dwu, daleko ze sobą spokrewnionych i niemal zupełnie nieznajomych sobie gałęziach (plus trzecia, przegińska, potem również w Olkuszu). Podobnie na olkuskim terenie było i z rodziną Gotzów (Goców), oraz z rodziną Węglarzów, z których pochodziła Rozalia, matka Joanny z Maderskich.

Nazwisko Węglarz wymieniane jest np. w górniczych źródłach olkuskich już w 1633 roku (A.P. Kraków). Do dzisiaj zresztą spotyka się je w Olkuszu (i okolicy), w Pilicy, Czeladzi, a także i gdzie indziej. O pochodzeniu społecznym tej rodziny brak wiadomości. W Olkuszu była mieszczańska. Słownik Rymuta podaje u schyłku XX wieku liczbę osób tego nazwiska zamieszkałych w Polsce na 3.438, z czego najwięcej osób zamieszkiwało w katowickiem (384), nowosądeckiem i krakowskiem (268). Ale tego typu nazwisko „od zawodu”, które mogło powstawać niezależnie od siebie w różnych miejscowościach, należy do tzw „wielorodnych” i nie określa na pewno jednej rodziny.

Geneteka podaje wpisy metrykalne do tego nazwiska już od XVII wieku w Małopolsce, najwięcej w Olkuszu i Książnicach Wielkich. Tutaj np. notuje się już w 1617 urodzenie się Ewy Węglarz (akt nr 15), w roku 1626 (akt nr 17) Krystyny Węglarz, w roku 1625 Jakóba Węglarza (akt nr 14), w 1666 Reginy Węglarz (akt nr 48), w 1673 (akt nr 41) Marcina Węglarza, a w 1676 Błażeja Węglarza (akt nr 1). [5] XVIII wiek także jest tu licznie reprezentowany. Równocześnie jak w Książnicach byli Węglarzowie może i w Kunowie w świętokrzyskiem. Od XIX wieku rodzina ta rozradza się także i w Pilicy i dalszych miejscowościach. [5]
W 1751 (akt nr 62) żeni się w Olkuszu Jan Węglarz z Anastazyą Mrówczanką. W 1737 umiera w Olkuszu Piotr Węglarz (akt nr 642). Tutaj też notowane są urodzenia dzieci z tej rodziny: 1753 (akt nr 1676) Mikołaja Węglarza, 1756 (akt nr 1947) Józefa Węglarza, 1761 (akt nr 320) Jana Węglarza, a 1766 (akt nr 767) Marka Węglarza. Z informacji tych domyślać się można przybycia na teren Olkusza z Książnic Wielkich przed 1753 rokiem jednego tylko przedstawiciela wymienianej rodziny, domyślać się można, iż był nim ów Jan Węglarz ożeniony w 1751 roku z Anastazyą Mrówką, którzy założyli tutaj wielopokoleniową rodzinę.

Jak to już wcześniej wspominałem w ramach sprostowania, w chwili swego zamążpójścia Joanna z Maderskich miała jeszcze rodziców i zamieszkiwała przy nich na Przedmieściu Sławkowskim. Natomiast 19-letni Aleksander Maliszewski był już sierotą, a będąc (jak to wspominała jego późniejsza synowa) człowiekiem „bardzo łagodnego charakteru”, zapewne bardzo chętnie przystał na ten sposób „usamodzielnienia się” (ożenek z panną „z domem”), mimo iż dziewczyna była od niego starsza. W aranżacji tego małżeństwa mogli brać również udział krewni Joanny, pragnący jej znaleźć zamożnego kandydata na męża. „Jakby nie było”, w roku 1847 wyszła Joanna za mąż za Aleksandra Maliszewskiego, a w latach następnych urodziła mu w Olkuszu 6 synów: Tomasza (1848), Ludwika (1851), Józefa (1855), Jana (1857), który niestety zmarł we wczesnym dzieciństwie, drugiego Jana (1860) i Antoniego (1865). Całe swoje życie spędziła odtąd Joanna z Maderskich Maliszewska, jak większość ówczesnych kobiet, wychowując potomstwo i prowadząc gospodarstwo domowe.
Zmarła dosyć wcześnie, w wieku zaledwie 55-56 lat i została pochowana na starym olkuskim
cmentarzu przy dawnej ulicy Włodzimierskiej, w miejscu, gdzie rok później spoczął również jej
mąż, Aleksander Maliszewski.


Przypisy

[1]. Na podstawie Mapy W. Kosińskiego, DORO (objaśnienia skrótów w Bibliografii), str 154,
oraz DORO, str. 156, 161, 236, 328-329, 337, 462

[2]. Na podstawie Mapy W. Kosińskiego, (DORO) (objaśnienia skrótów w Bibliografii),
i A. Oknińskiego (DORO), t. I, str 154, 329

[3]. [O ile inaczej odbywały się wywłaszczenia w latach po upadku ustroju socjalistycznego
niech świadczy choćby fakt, że rozbudowę wiaduktu na trasie w kierunku Krakowa w roku 2005,
ponad rok chyba wstrzymywał jeden właściciel likwidowanego tam starego domu, nie chcący się
zgodzić na proponowaną cenę wykupu. Te pozytywne jednak cechy ustroju kapitalistycznego, polegające na tzw. poszanowaniu prywatnej własności, nie są w stanie zrekompensować innych przemian kapitalistycznej gospodarki, zgodnie z którymi „biednego człowieka można w majestacie prawa nie tylko wyzuć z jego własności, ale nawet odrzeć z wszelkiej godności i uczynić go kompletnym nędzarzem”. Nie wiadomo więc co lepsze : socjalistyczna niesprawiedliwość, czy kapitalistyczne zdzierstwo ??...]

[4]. SGKP (skróty w Bobliografii), t. XV Cz. II str 290

[5]. Geneteka, Internet (patrz Bibliografia)

[6]. DORO (skróty w Bibliografii), t. I str s.206

[7]. Lustracja..., HOKO, str. 570, 571, 572, oraz DORO, str. 206



Bibliografia


Źródła archiwalne i terenowe:

1. Archiwum Państwowe Chrzanów
Akta Miasta Olkusza: - Akta Metrykalne, w tym Regestr Metryk Parafii Olkusz,
- Akta Gruntów Słowiki i Katowskie, sygn. 54,
- Akta Własności po-Augustiańskiej, sygn. 1 i 1A,
- Rachunki Leśne, sygn. 41
2. Biblioteka PAN Kraków

Akta Miasta Olkusza: - Tabela rocznego podatku, rkps 438

3. Wypisy z akt USC parafii: Olkusz, metryki z Geneteki,
     Regestr Metryk Olkusz

4. Dane z nagrobków: Olkusz, Pilica, Czeladź, Zagłębie ogółem,

5. Pamiętniki i relacje ustne:
- Ryszard Maliszewski, Historia małopolskiej gałęzi rodziny
    Maliszewskich (Opracowanie w posiadaniu autora),
- Relacja Barbary z Maliszewskich Pietrasowej z Olkusza,
- Relacja Zygmunta Maliszewskiego z Gliwic, 
- Relacja Wiktora Maliszewskiego ze Strzemieszyc,
- Relacja Wincentyny z Gałków Pawlikowej z Olkusza
- Relacja Flawiusza Maliszewskiego z Krakowa
- Relacja Longiny z Maliszewskich Grossmanowej z Olkusza

6. Materiał kartograficzny:
- Ryszard Maliszewski, Miasto Olkusz z przedmieściami XIX w.
- Ryszard Maliszewski, „Centrum gospodarcze” Maliszewskich przy ul. Sławkowskiej
7. Materiał fotograficzny autora, z Ziemi Olkuskiej (Facebook) i z Przeglądu Olkuskiego



Źródła i opracowania drukowane:

1. Dzieje Olkusza i Regionu Olkuskiego, pod red. K. Kiryka i R. Kołodziejczyka,
    Warszawa- Kraków 1978. (Skrót; DORO)
    1. Górzyński S., Kochanowski J., Herby szlachty polskiej, warszawa 1994.

    3. Gajl T., Herby szlacheckie Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Gdańsk-Inowrocław 2003.

4. Rymut K., Nazwiska Polaków, wersja internetowa z wyszukiwarką nazwisk
      (http://herby.com.pl/).

5. Wiśniewski J., Historyczny opis kościołów, Mariówka Opoczyńska, Kielce 1933.
        (Skrót: HOKO)

Internet:

- Przegląd Olkuski, „Poznaj z nami dawny Olkusz”, Okno z widokiem na
dawny Olkusz”, oraz „Domy światłem malowane”, Emilia Kotnis-Górka

- Facebook, Ziemia Olkuska



                                                               *****


(Uwaga: Wolno kopiować i cytować jedynie pod warunkiem

podania źródła i autora artykułów !)