środa, 13 czerwca 2018

Pradzieje Małopolski –
Paleolit górny - 8. Kultura magdaleńska środkowa


Zespoły magdaleńskie [1]


I. Informacje o kulturach:
A. Wiśniewski i M. Połtowicz-Bobak [1]
Około 20 tys. lat temu w południowo-zachodniej Francji i północnej Hiszpanii na podłożu wcześniejszej tradycji doszło do przeobrażeń, które zaowocowały nowymi rozwiązaniami w wielu obszarach życia, określanymi mianem kultury magdaleńskiej (nazwa od schroniska skalnego La Madelaine w południowo-zachodniej Francji). Obszar, na którym odnotowano zbliżone pod wieloma względami pozostałości kultury materialnej, rozciąga się od wybrzeży atlantyckich po dorzecze Wisły i Bugu. Oczywiście rozprzestrzenianie się nie było zjawiskiem ani jednorazowym, ani tak dynamicznym, jak sądzono wcześniej. Najwcześniejsze ślady osadnictwa magdaleńskiego są znane z Francji południowo-zachodniej oraz z wybrzeża kantabryjskiego w Hiszpanii. Około 19 tys. lat temu lub nieco wcześniej doszło do powiększenia się populacji, czego dowodzić może spora liczba stanowisk rozprzestrzenionych we Francji. W tym samym czasie poszerzono ekumenę w kierunku wschodnim, obejmując dolinę Renu, skąd znane jest stanowisko Munzingen położone koło Freiburga.

Nieco młodsze są najstarsze ślady pobytu ludności magdaleńskiej w Polsce, które pochodzą z Jaskini Maszyckiej w Ojcowie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej (około 18,2 tys. lat temu). Stanowisko to dostarczyło obok wyrobów kamiennych unikalnego zbioru przedmiotów kościanych, w tym zdobionych elementów uzbrojenia, a także przewierconych zębów zwierzęcych (kolie), muszli oraz czerwonego barwnika i płytek do ich rozcierania. W ich sąsiedztwie odnaleziono szczątki ludzkie kobiet, mężczyzn i dzieci. Sądzi się w związku z tym, że ludzie ci mogli paść ofiarą ataku innej grupy ludzi.” [1]

Faktyczna kolonizacja Europy Środkowej przez ludność magdaleńską rozpoczęła się nieco później, tj. około 16 tys. lat temu. Z tego okresu pochodzą liczniejsze stanowiska, znane z Niemiec, Polski oraz Czech i Moraw. Ciekawe, że początek wkroczenia na te ziemie liczniejszych grup przypada na chłodny okres określany najstarszym dryasem (nazwa od alpejsko-tundrowego krzewu liściastego dębika). Jednak największy zasięg osadnictwo to w Europie Środkowej osiągnęło podczas następnego okresu, w którym doszło do ocieplenia (tzw. interstadiał Bølling-Allerød: 14,7 do 12,7 tys. lat temu; nazwy pochodzą od znanych stanowisk przyrodniczych z osadami jeziornymi w Danii). Osadnictwo magdaleńskie w tym czasie objęło obszary nizinne Europy Zachodniej oraz Średniogórze Niemieckie, a także pas wyżyn w Polsce. Na tym rozległym obszarze doszło do rozwoju lokalnych ugrupowań.
Przykładem mogą być takie centra, jak Basen Paryski, Niemcy Południowo-Zachodnie czy Nadrenia oraz Turyngia, Morawski Kras czy Jura Krakowsko-Częstochowska.” [1]

„Ostatnia faza rozwoju kręgu magdaleńskiego charakteryzuje się migracjami w kierunku Niżu. (…)
Na tym podłożu kształtują się - najpewniej również pod wpływem zewnętrznym – inne kultury tzw kręgu tarnowiańskiego. Ludność magdaleńska (sądząc ze składu fauny towarzyszącej znaleziskom) bytowała na granicy tundry z elementami stepu i lasu. Gospodarkę opierano na myślistwie (po wyginięciu mamutów - koń, renifer, lokalnie inne ssaki leśne).


I. Scena z życia człowieka w górnym paleolicie (źródło: Internet, przyp. [9])


I.B. Wykorzystanie przez człowieka upolowanych reniferów (źródło: [4])


Obozowiska zakładano w jaskiniach i schroniskach skalnych oraz na wysoczyznach, budując na terenach otwartych lekkie szałasy, okrągłe, owalne lub prostokątne, wspierane na żerdziach. Znane są groby szkieletowe oraz sztuka (malarstwo jaskiniowe i sztuka mobilna [rzeźba w kości]. Obróbka kości w kręgu magdaleńskim stała na wysokim poziomie. W Jaskini Maszyckiej koło Ojcowa stwierdzono ślady kanibalizmu (wiele ludzkich szczątków kostnych intencjonalnie połupanych).[2]

Antropolodzy zazwyczaj (patrz Mały Słownik Antropologiczny – Bibliografia [10]) łączą kultury magdaleńskie z rasą białą człowieka Homo sapiens sapiens fossilis, zakładając w jej obrębie wykształcenie się z typu kromanioidalnego - późniejszego typu nordycznego. Ale w Europie zachodniej trafiały się podobno również (dawniejsze poglądy na szkielet z Chancelade) obok znalezisk magdaleńskich szczątki człowieka typu azjatyckiego, co jednak nie bardzo potwierdza się w świetle nowszych opracowań.


I.C. Człowiek kultury magdaleńskiej (źródło: Internet, Zdenek Burian, malarstwo)


Muzea Pradziejów Małopolski i inne:


II. Inwentarze i znaleziska luźne:

















































1. Skrobacz magdaleński Dol. Przemszy (Małopolska) (przypadkowe znalezisko luźne) [3]
1B., 1C., 1D. i 1E. Narzędzia magdaleńskie (Austria) (źródło: [8])
 

1F. Skrobacz magdaleński (Francja) (źródło: [7]
 

















 2. Tzw „berła kościane” La Madeleine (Francja) (źródło: [5])
2B. Zdobione groty oszczepów Maszyce (Małopolska) (źródło: [6])



















3., 3B. Wyroby magdaleńskie, Maszyce (Małopolska) (źródło: [2])
 



















4. Wyroby magdaleńskie Maszyce (Małopolska) (źródło: [11])
 


5. Zasięg kręgu magdaleńskiego (źródło: [2] str. 169)



III. Datowanie:
Podając za Kozłowskimi można określić wiek znalezisk typu kultury magdaleńskiej środkowej w Polsce na ok.13 tysięcy lat pne.



6. Miejsce w tabeli stratygraficznej (źródło: przypis [2], str. 21)


Przypisy:



[2]. Kozłowski J. K., Kozłowski St. K., Epoka kamienia na ziemiach polskich, PWN, Wa-wa 1977

- Kozłowski J. K., Kozłowski St. K., Pradzieje Europy od XL do IV tys. p.n.e., PWN, Wa-wa 1975.

[3]. PMA Kraków: Artefakt z Doliny Przemszy znaleziony w 1975 r., powierzchniowo, w osadach polodowcowych ułożonych ostatecznie podczas zlodowacenia środkowopolskiego (jako sandry) i w holocenie, na terasie zalewowej pd koryta rzeki, na złożu wtórnym. Narzędzie średniej wielkości, wykonane z niezbyt regularnego wióra krzemienia kremowego, prawdopodobnie miejscowego, jurajskiego, najprawdopodobniej oprawiane. Jest to skrobacz zębatownękowy, charakterystyczny dla kultury magdaleńskiej i podobny do niektórych okazów z innych stanowisk magdaleńskich. Mógł służyć także jako narzędzie do obróbki kościanych przedmiotów walcowatych i jako piłka do cięcia.

Jako znalezisko odosobnione, luźne, nie może być dowodem na stałe zamieszkiwanie tutaj człowieka magdaleńskiego z gatunku Homo sapiens sapiens fossilis, ale świadczy o epizodycznym lub nawet okresowym pobycie (albo wędrówkach) na tym terenie ludności tej kultury, podążającej zapewne śladem wędrówek stad reniferów w tundrze, odbywających się zazwyczaj latem. Miejsce znalezienia potwierdza kierunek tych wędrówek z Zachodniej Europy, poprzez tereny dzisiejszej Polski Południowej, do Polski Centralnej na Niż Europejski, w najstarszym Dryasie zlodowacenia północnopolskiego Wurm, mniej więcej ok. 13 tys. lat pne.



7. Podobny typ krajobrazu (źródło: Internet, Wikipedia)



[7]. http://www.aggsbach.de/2013/11/kesslerloch-a-magdalenian-site-from-the-oldest-dryas-excavated-140-years-ago/




[9]. http://www.flickriver.com/photos/tags/magdalenian/interesting/



[10]. Praca zbiorowa, Mały słownik antropologiczny, WP, Wa-wa 1969

[11]. Bukowski Z., Dąbrowski K., Świt kultury europejskiej, LSW, Wa-wa1971


Uwaga: Wolno kopiować i cytować jedynie pod warunkiem podania
źródła i autora !!