środa, 12 września 2018

Pradzieje Małopolski –
Paleolit sch./ Mezolit - 11. Kultura Beuron Coincy



Zespoły tardenuaskie typu Smolin [1]



I. Informacje o kulturze z Wikipedii:
Kultura Beuron-Coincy – zespół zjawisk kulturowych utożsamianych z kulturą Beuron-Coincy obejmował swym zasięgiem obszary północnej Francji, Holandię, Alzację, Nadrenię, Szwajcarię (jaskinia Birsmatten-Basisgrotte), południowe Niemcy (jaskinia Jagerhaushohle), a także obszary Czech i Moraw. Inwentarz kamienny niniejszej jednostki kulturowej reprezentowany jest przez zbrojniki z cienką podstawą, oraz te o formie trapezoidalnej, trójkątnej. Opisywana kultura rozwijała się w okresie 6 tys. p.n.e. Gospodarka kultury Beuron-Coincy opierała się na polowaniach na jelenie, dziki, bowidy, sarny oraz bobry. Na stanowiskach niniejszej kultury odkryto szczątki 17 gatunków ptaków.” [dawniej znana jako kultura tardenuaska – przyp. mój]

Rozwinęła się na podłożu kultur późnopaleolitycznych. Typowymi wyrobami kultury tardenuaskiej są mikrolityczne ostrza o geometrycznym kształcie. Używano też harpunów, szydeł i sztyletów kościanych. Ludność tej kultury rozpoczęła oswajać psa, zamieszkiwała nadal w jaskiniach i w krótkotrwałych obozowiskach otwartych. Pochówki szkieletowe w pozycji skurczonej.” 
 

I. Łowcy strefy lasu (paleolit sch./mezolit) (źródło: Internet, Noella Webert [3])



Muzea Pradziejów Małopolski i inne:


II. Inwentarze i znaleziska luźne:


1. Narzędzia typu Smolin (Kraków, Dolina Wisły) (zespół ratunkowy, źródło: [2])



2. Zespoły tardenuaskie typu Smolin (Zach. Europa i Czechy) (źródło: [1])
 

2B. Typologia zbrojników mezolitycznych (źródło: Internet [5])
 

3. Harpun z kości (źródło: Internet [6])
 
4. Zasięg kręgu tardenuaskiego w Polsce (źródło: [1])



III. Datowanie:
Podając za Kozłowskimi można określić wiek znalezisk typu Smolin w Polsce na ok.7,5 do 6 tysięcy lat p.n.e., wg „horyzontu trapezów” na ok. 6.5 tys. lat pne.


5. Miejsce w tabeli stratygraficznej (źródło: przypis [1], str. 21)


Przypisy:

[1]. Kozłowski J. K., Kozłowski St. K., Epoka kamienia na ziemiach polskich, PWN, Wa-wa 1977

- Kozłowski J. K., Kozłowski St. K., Pradzieje Europy od XL do IV tys. p.n.e., PWN, Wa-wa 1975.

- Kozłowski St. K., Pradzieje ziem polskich od IX do V tysiąclecia p.n,e., PWN, Wa-wa 1972

[2]. PMA Kraków: [1-20]. Artefakty znalezione w Krakowie: Kraków, obok mostu kolejowego w okolicy Ronda Bronowickiego w latach 1974-1975 r., w warstwie brązowo-żółtej glinki lessowej zalegającej pod glebą, w wykopie na głębokości ok. 2 m., na przestrzeni ok. 4 m2. Zespół autochtoniczny w warstwie znalezienia, tworzącej warstewkę kulturową nieco ciemniejszej barwy, być może spowodowanej obecnością węgla drzewnego.. Narzędzia wykonane przeważnie z krzemienia brązowo-czekoladowego, niektóre z siwego, prawdopodobnie pochodzenia południowopolskiego. 1). mały rdzeń, 2). wiertak przekłuwacz, 3).-12). skrobacze i drapacze, 13).-20). zbrojniki, w tym trójkątne, bardzo charakterystyczne dla zespołów tardenuaskich, dwa podłużne i jeden trapezowaty (przewodni dla horyzontu trapezów, szczególnie w okresie borealnym holocenu ok. 6.5 tys.lat pne).












 6. i 6B. Sposoby oprawy podobnych narzędzi krzemiennych (źródło: Internet, [4])

Jako znalezisko odosobnione, choć gromadne, typu małej krzemnicy, nie może być dowodem na stałe zamieszkiwanie tutaj człowieka, ale świadczy o epizodycznym pobycie (albo wędrówkach) na tym terenie ludności wymienionej kultury, Miejsce znalezienia potwierdza kierunek tych wędrówek z terenów Moraw i Czech do dzisiejszej Polski Południowej. Znalezisko ratownicze, fragmentaryczne, tylko częściowo odkryte z powodu budowy wiaduktu.



7. Podobny typ krajobrazu (źródło: Internet, Wikipedia)


[4]. http://www.zabytki.pl/sources/muzea/lodz/lodz-archeo01.html
http://www.keap.umk.pl/eksperymenty-z-broni261-miotan261.html

[5]. https://www.slideserve.com/liluye/paleolit-schy-kowy-i-mezolit

[6]. http://donsmaps.com/images2/




Uwaga: Wolno kopiować i cytować jedynie pod warunkiem podania
źródła i autora !!