piątek, 6 listopada 2015


Dawniej, a dziś – Czarna Góra - ogólnie


Istniejąca dzisiaj, wcale niemała dzielnica Olkusza, Czarna Góra, posiada dosyć ciekawą i nieco skomplikowaną historię, na przestrzeni wieków systematycznie powiększając swój obszar, aż do stanu obecnego. Z tego zresztą powodu w różnych okresach historycznych, zarówno jej mieszkańcy, jak i ogół mieszkańców miasta „rozumieli” ową Czarną Górę bardzo różnie.

Dla dawnych wieków była Czarna Góra jedynie wsią, nie należącą, mimo bliskiej Olkuszowi lokalizacji, do miasta. Pierwsze o niej wzmianki odnajdujemy w roku 1521 z informacją, iż należała wówczas do rycerza Stanisława Czarnego z Witowic. [1] Zapewne owo „Czarny” nie było jeszcze nazwiskiem , lecz przydomkiem, bo gdyby od nazwy miejscowości, z której pochodził utworzyć wg wszelkich zasad szlacheckie nazwisko, powinien tenże Stanisław nazywać się „Witowski”. Nie zmienił sobie również, jak to było wówczas w zwyczaju (po objęciu w posiadanie innej wsi) nazwiska na „Czarnogórski”. Zatem należy założyć, że to nie Czarna Góra otrzymała nazwę od Stanisława Czarnego, lecz odwrotnie, Stanisław wziął przydomek od nazwy wsi.

Ponieważ najprawdopodobniej nazwa miejscowa Czarna Góra była o wiele starsza, niż XVI-to wieczna i zapewne starsza niż sama wieś, należy znaleźć inną genezę tej nazwy. W dawnych, pogańskich jeszcze wiekach takie nazwy nosiły kultowe góry Słowian, na których czcili oni boga Podziemia Zmarłych, Welesa, i taką sugeruję w odniesieniu do omawianej góry genezę nazwy. W związku z istnieniem tutaj dosyć obfitych dawniej źródeł, i dwu cieków wodnych, u podnóża góry lokowano później wieś, tym bardziej, że po wykarczowaniu lasów na wierzchowinie, wcale niemało gruntów uprawnych uzyskano na jej wyposażenie. [2]


  Ilustr. symbol.: Czarna Góra, jako góra (wid. za kościołem, porośnięta lasem)
                           2015 r. (Fot. Tadeusz Barczyk, fragm. fotografii)


Tak więc z dużym prawdopodobieństwem możemy przypuścić, że Czarna Góra była w pogańskich jeszcze czasach miejscem kultu Welesa, a dla „zatarcia tej niesławnej, wg kościoła przeszłości” - postawiono na jej wierzchołku krzyż, zaś na jej stoku ufundowano kościółek, zwany chyba przez starostę rabsztyńskiego, Seweryna Bonera „kościółkiem św. Stanisława” (por. imię dziedzica wsi, więc chyba jego patrona), choć niektórzy twierdzą, że „inne było wezwanie tego kościółka, a kościół św. Stanisława stał gdzie indziej" [?]). Jednak, co do pierwotnego wezwania owej świątyńki, nawet tak znany w Olkuszu autorytet jak Olgerd Dziechciarz wyraża przekonanie zgodne z opisem Seweryna Bonera (i moją sugestią). [3]
Wezwanie więc „dzisiejsze”, późniejsze, dotyczy tylko kapliczki postawionej na „ruinach” nieistniejącego kościółka św. Stanisława.

Pod koniec wieku XVIII wieś Czarna Góra przeszła na własność niegrodowego starostwa rabsztyńskiego, o czym wspominam w swoim artykule z cyklu „Dawne rodziny” z dnia 1 listopada 2014 r. „Ze szlacheckiego dworku do miasta”.

Wg „Dziejów Olkusza i regionu olkuskiego...” wieś Czarna Góra posiadała w XIX wieku 154 morgi gruntu. Jednak legenda do cytowanej tutaj mapy w przerysie z 1933 roku, publikowanej niedawno przez Jacka Sypienia, podaje tylko 74 morgi, - jak to tłumaczyć – nie wiem. Tradycyjnie, od wieków tzw wieś „Stara Czarna Góra” zlokalizowana była jedynie po obu stronach traktu do Chrzanowa, poniżej pól na wierzchowinie, a u podnóża Góry, sięgając mało co na zachód, zaś bardziej rozciągając się na wschód wzdłuż starej drogi do „starościńskiej” Czarnej Góry, od równie „starościńskiego” Osieka i „miejskiego” Witeradowa. Wszystko to ukazuję na załączonych poniżej mapach i fotografiach, które zaopatrzyłem w numerację miejsc i opisy.

W XX wieku, po wyzwoleniu, rozwijające się pod względem gospodarczym i demograficznym miasto dołączyło do swego terytorium byłą wieś Czarną Górę, tworząc z byłych przedmieść: olkuskiego i żuradzkiego oraz Czarnej Góry nową dzielnicę, jak gdyby „nowe miasteczko willowe”, zaopatrzone nawet w Rynek Czarnogórski (dziś Skwer). Zabudowa na tym terenie, rozrastająca się wg ściśle określonego w latach 20-tych XX w. planu (patrz niżej), objęła również wzdłuż nowej ulicy Marii Curie Skłodowskiej i starej ul. Dworskiej dawne grunty „Po-augustiańskie”, sięgając aż do folwarku Mroczkowskich i terenu Fabryki Westen na dalekim przedmieściu krakowskim. Odtąd, dla mieszkańców Czarnej Góry i Olkusza nazwa ta zaczęła określać również i te przyłączone tereny. Niektórzy, aż do dzisiaj, „włączają w Czarną Górę” dodatkowo teren byłego folwarku Mroczkowskich, i teren tzw „Dodatków witeradowskich”, a nawet część dawnej Pakuski witeradowskiej, co jest błędne. Dla mnie bowiem (i dla innych dawnych mieszkańców Olkusza) Czarna Góra kończyła się przed folwarkiem Mroczkowskich.

W ramach tytułowego tematu „Dawniej, a dziś”, w oparciu o stare i nowe fotografie, a na miarę moich umiejętności, przedstawiam bardziej szczegółowo dalsze odcinki tegoż cyklu, ukazujące odrębne miejsca „Starej i Nowej Czarnej Góry”. Dzisiejszy odcinek o Czarnej Górze ogólnie.



Przypisy:

[1] „Dzieje Olkusza i regionu olkuskiego...” Tom I str 74

[2]. Wspominam o tych źródłach i cieku Czarna Góra w odcinku „Dawniej, a dziś” z dnia 27 sierpnia 2015 r. „Dolina Baby”. Patrz też mój przyszły artykuł z cyklu Mitologia.

[3]. Olgerd Dziechciarz, Przewodnik po ziemi olkuskiej, Tom I, str 211


241. Czarna Góra wid. z pd na pn (Stara Cz. Góra na pierwszym planie, na poziomie 
        lasu) przed 1910 r. (źródło: stara pocztówka, błędny opis: Rynek)
242., 242B., 242C. Na pierwszym planie rozbudowa Czarnej Góry 1934 r.
         (źródło: Zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego)

















243. Mapa dzielnicy Czarna Góra 1933 r. (fragment większej mapy, publikacja 
        Jacek Sypień 2015, Facebook "Pakuska")
        Opisy Ryszard Maliszewski 2015: 1. ul. Marii Skłodowskiej Curie,
                                                                 1B. Rynek Czarnogórski,
                                                                 2. Pola Czarnej Góry,
                                                                 3. Była wieś Czarna Góra (najstarsza),
                                                                 4. ul. Kolejowa,
                                                                 5.  Stare Gimnazjum, ul. Piłsudskiego,
                                                                 6. Stary Ośrodek Zdrowia, ul. Piłsudskiego,
                                                                 7., 8. ul. Piłsudskiego c.d.,
                                                             9. ul. Kocjana i Broniewskiego na ter. zalewowej,
                                                                10. Teren Parku czarnogórskiego 





243B. Aneks do mapy






















244. Widok na Czarną Górę z pn na pd 1982 r. ((źródło: ze zbioru Tomasza Strojnego,
        Przegląd Olkuski, "Poznaj z nami...", "Okno z widokiem na Olkusz", Emilia Kotnis-Górka)
244B., 244C. Fragment panoramy Olkusza lata 80-te XX w. (fot. Andrzej Wardęga)























245., 245B., 245C. Na pierwszym planie zabudowa Czarnej Góry 2014 r. 
                                (fot. Tadeusz Barczyk)




























Logo NAC: