Małże
I. Okaz znaleziony w Olkuszu:
1/6/2/89 - 15.11.1980 r., Olkusz, Al. Tysiąclecia, naprzeciwko biurowca OFNE, obok ogrodzenia byłego Przedszkola Państwowego, odłamek skały z głębokiego wykopu pod CO.
II. Stratygrafia: Szaro-biały mezozoiczny wapień triasowy, piaszczysty, bardzo twardy, wskutek czego skamieniałość trudna do wypreparowania. Skała występuje tutaj już na głębokości ok. 2 m, poniżej facji jurajskiej, jak i w całej pradolinie rzeki Baby. Wiek skały – górny Trias – Kajper dolny, Karnik lub Noryk.
III. Rozpoznanie: Małż: Myophoria vulgaris Schlotheim
1/6/2/89 - Jednostronnie zachowana, nieuszkodzona skorupka grzbietowa muszli małża, wtopiona w skałę dolomitową. Zachowana miejscowo w postaci srebrzystej „łuski” wierzchnia warstwa skorupki.
1. Widok z góry (fot. Ryszard Maliszewski)
IV. Informacje o skamieniałości:
Organizm morski, osiadły, należący do bentosu ruchomego, posiadającego w stadium larwalnym ograniczoną zdolność ruchu. Zajmował środowisko morskie, litoralne lub szelfu, oraz morza przybrzeżnego. Autochtoniczny w warstwie znalezienia. Z rozpoznanego wieku skały wynika datowanie skamieniałości.
Ogólne informacje na temat grupy Małży z Wikipedii:
Małże (Bivalvia, z gr.
bi – dwa + łac.
valva – skorupka), dawniej również blaszkoskrzelne
(Lamellibranchiata) – takson
w randze gromady
obejmujący około 8000 gatunków mało aktywnych lub osiadłych,
wyłącznie wodnych, bentosowych mięczaków
(Mollusca) o bocznie spłaszczonym ciele okrytym dwuklapową muszlą.
Ciało małża składa się z tułowia (zwanego workiem trzewiowym) i
nogi.
Jest pozbawione głowy, szczęki i tarki.
Małże pełzają, żyją w dnie, ryją, pływają lub przytwierdzają
się bisiorem do
podłoża. Liczne gatunki, np. ostrygi,
wenerydowate
i omułki,
są jadalne. Z niektórych pozyskuje się cenne perły
oraz masę
perłową. Małże są znane od kambru.
W wodach śródlądowych Polski stwierdzono występowanie 34 gatunków
– m.in.: szczeżuja
pospolita (Anodonta piscinalis), kilka gatunków skójek
(Unio) i racicznica
zmienna (Dreissena polymorpha) – a w Morzu
Bałtyckim 9 gatunków.
Występowanie
Małże żyją we wszystkich strefach geograficznych, wyłącznie w środowisku wodnym. Większość gatunków zasiedla przybrzeżne płycizny w wodach morskich. Tam często stanowią główny element fauny dennej. Mniej licznie występują w głębinach morskich i w wodach słodkich lub słonawych.
Budowa
Ciało małży jest dwubocznie symetryczne, zwykle wydłużone, bocznie spłaszczone i zamknięte między dwiema, zwykle symetrycznymi, połówkami muszli połączonymi na grzbiecie, wytwarzanymi przez dwa boczne płaty płaszcza otaczające worek trzewiowy.Tryb życia i rozwój
Większość małży jest osiadła – niektóre całkowicie, przyczepione do podłoża bisiorem lub przyrastające do niego muszlą, a niektóre zachowują zdolność powolnego ruchu – żyją w piasku i mule poruszając się za pomocą nogi. Inne ryją lub wiercą w podłożu (w drewnie lub w skale), a nieliczne pływają poruszając się odrzutowo dzięki prądowi wody wyrzucanej gwałtownym zwieraniem połówek muszli. Nieliczne są komensalami lub pasożytami zewnętrznymi jeżowców i osłonic. Część żyje w symbiozie z bakteriami i wiciowcami.Są rozdzielnopłciowe lub obojnacze. Zapłodnienie najczęściej zewnętrzne, w wodzie wypełniającej jamę płaszczową lub na zewnątrz organizmu. W rozwoju występują larwy typu trochofora, weliger i – u niektórych – glochidium, pasożytujące na rybach. Znane są gatunki opiekujące się potomstwem.
Długość życia małży jest zależna od gatunku i wynosi od kilku tygodni do wielu lat, np. przydacznie żyją do 100 lat.
Znaczenie
Małże mają duże znaczenie w ekosystemach wodnych i jednocześnie należą do bezkręgowców o największym znaczeniu gospodarczym. Większość z nich to filtratorzy dużych ilości wody przydennej, oczyszczający zbiorniki wodne z nadmiaru substancji organicznych. Stanowią też pokarm dla wielu innych organizmów, m.in. dla brzuchonogów, wielu skorupiaków, niektórych rozgwiazd, ryb, ptaków i ssaków (wydra morska, mors i fokowate), a także dla człowieka – w wielu krajach są ważnym składnikiem diety. Gatunki jadalne są poławiane, a także hodowane i spożywane przez ludzi na całym świecie. Zawierają wartościowe białko, sole mineralne, węglowodany i znikomą ilość tłuszczu. Duże znaczenie w rybołówstwie mają ostrygowate, omułkowate i wenerydowate.3. Życie na dnie morza triasowego (kamieniołom w Jaworznie, źródło: http://geoportal.pgi.gov.pl/zrozumiec_ziemie/wycieczki/jura_krakowsko_czestochowska_1/dzien_I/punkt_1_3)
Wiek skamieniałości, określony wg wieku skały, w której występuje, datowany jest na górny Trias Ery mezozoicznej, Kajper dolny, Karnik lub Noryk i wynosi ok. 200 mln lat.
4. Miejsce w tabeli
stratygraficznej (źródło:
http://www.wiking.edu.pl/article.php?id=17)