piątek, 16 marca 2018

Pradzieje Małopolski –
Paleolit górny – 5. Cz. IX. Kultura oryniacka właściwa



Zespoły oryniackie [1]



I. Informacje o kulturze:
Wszelkie informacje o kulturach kręgu oryniackiego zawarłem właściwie w poprzednich rozdziałach. Tutaj powtarzam jedynie najbardziej ogólne, dotyczące kultury oryniackiej właściwej, znanej z wielu stanowisk polskich. Niniejszy rozdział stanowi c.d. omówienia ratowniczego znaleziska z Przylaska Rusieckiego koło Krakowa.

Ludność kręgu oryniackiego zajmowała tereny bardzo zróżnicowane. Zasiedlała chętnie wysoczyzny lessowe zajmując punkty silnie eksponowane (np. Kraków-Góra Bronisławy, Sowiniec, Piekary, Kraków-ul. Spadzista), często odległe nawet od cieków wodnych, co sugeruje znajomość metod gromadzenia wody. Spotykamy osadnictwo tundrowe oraz stepowe i leśne. Zakładano obozowiska otwarte, z tradycyjnymi szałasami-namiotami, a nawet budowlami ziemiankowymi, jak i jaskiniowe, trwałe i sezonowe. Praktykowano przede wszystkim myślistwo. Polowano intensywnie na mamuty, nosorożce włochate, hieny, niedźwiedzie jaskiniowe, jelenie, tury/żubry, konie, koziorożce, renifery i inne. W kulturach oryniackich występują początki sztuki. [1] Typowe zespoły oryniackie znamy w Polsce np. z Krakowa-Zwierzyńca i Piekar.


I. Scena z życia człowieka w górnym paleolicie (źródło: Internet, Zdenek Burian, malarstwo)


Muzea Pradziejów Małopolski i inne:


II. Inwentarze i znaleziska luźne:


1. Wyroby krzemienne do tłuczenia Przylasek Rusiecki koło Krakowa (Małopolska) (przypadkowe, ratownicze znalezisko gromadne) [2]
1). do 7). Tłuczki odłupkowe pionowe (trójkątne) 

 


























 2., 2B., 2C., 2D. Podobne tłuczki: mustierskie, oryniackie i pavlovski (Zach. i Środk. Europa) (źródło: [3] i [4])















 3. i 3B. Wyroby krzemienne pomocnicze Przylasek Rusiecki koło Krakowa (Małopolska) (przypadkowe, ratownicze znalezisko gromadne) [2]
1). Rozcieracz , 2). Podkładka do robót różnych














 
3C. i 3D. Podobne przyrządy z innych znalezisk oryniackich [3]




4. Zasięg oryniaku w Polsce (źródło: [1] str. 132)



III. Datowanie:
Podając za Kozłowskimi można określić wiek znaleziska kultury oryniackiej z Przylaska Rusieckiego na przedział ok. 28 do 25 tysięcy lat pne. , a bliżej ok. 26 tys. lat pne. [1]




5. Miejsce w tabeli stratygraficznej (źródło: przypis [1], str. 21)


Przypisy:

[1]. Kozłowski J. K., Kozłowski St. K., Epoka kamienia na ziemiach polskich, PWN, Wa-wa 1977

[2]. PMA Kraków. Zbiór pochodzący ze żwirowni z Przylaska Rusieckiego koło Krakowa w Pradolinie Wisły, znaleziony w latach 1974-76 w partii żwiru budowlanego przywiezionego na budowę. Z tego powodu niemożliwy do precyzyjnej oceny i opracowania. W roku 1977 znalezisko odrzucone ze składu przeznaczonych do ekspozycji przez kustosza Muzeum Archeologicznego w Krakowie, St. Kowalskiego, z racji zmieszania inwentarza oraz niepewnej pierwotnej lokalizacji, czyli zupełnego braku „metryczki”. 
W związku z tym opracowane tutaj „ratowniczo i domyślnie”.
Brak retuszu typowo oryniackiego, co świadczy o późnej fazie oryniaku zespołu.
1.: 1). do 7). Tłuczki pionowe, trójkątne, używane w oprawie lub bez, do rozbijania kości itp. Narzędzia charakterystyczne nie tylko dla kultury oryniackiej. Brak retuszu, ale ślady zużycia (tłuczenia).















    6 i 6B. Sposoby oprawy pod. narzędzi (źródło: [4] i Internet, str.: http://www.keap.umk.pl/obroacutebka-surowcoacutew-ro347linnych.html

Towarzyszące wyroby: 1.: 1). Płaski naturalny otoczak krzemienny z wgłębieniem, które sugeruje używanie go jako podkładki do rozcierania (kości, części roślin, orzechów, barwników itp.) przy pomocy jakiegoś okrągłego otoczaka (dołączono takowy przypadkowy „do kompletu”). Nie jest wyjaśnione czy wgłębienie w tym kamieniu powstało w sposób naturalny, czy wskutek używania przez człowieka. 2). Podłużny makrolityczny płaski odłam krzemienny z wieloma odłupaniami i śladami obtłuczenia sugerującymi używanie go jako podkładki przy obróbce innych kamieni lub kości. Dowodów na to nie ma, ale pewnym jest, że człowiek paleolityczny podczas pracy takimi przyrządami posługiwać się musiał. O przeznaczeniu tego zabytku świadczy jego masywność, płaska podstawa i nieco wklęsły grzbiet, jakby „stworzony do tego”, aby o niego coś opierać, ślady zaś obtłuczenia tej powierzchni są tak charakterystyczne dla celowego działania, że nie mogły powstać w sposób naturalny. Przyrząd ten w niektórych przypadkach mógł służyć też jako tłuczek, a może i „młot”. Przyrządy takie były charakterystyczne nie tylko dla kultury oryniackiej. Brak retuszu, ale ślady zużycia (tłuczenia).

Opisywany ratowniczy zespół zawierał na pewno więcej artefaktów, lecz w tej partii żwiru znalazła się zapewne tylko część. Z powodu przemieszania tego materiału nigdy nie uda się ustalić czy wszystkie okazy należy łączyć ściśle z kulturą oryniacką właściwą, jednak wszystkie dostawy żwiru wykazują podobne cechy, co świadczy o dostarczeniu go z tego samego miejsca. Tylko ostatnie dostawy, zawierające bardziej drobny żwirek bez otoczaków, z domieszką grubego piasku, są powierzchniowe, młodsze i w nich to właśnie znajdowały się okruchy ceramiki „łużyckiej”, a brak artefaktów krzemiennych. Tak więc opisywany zespół można traktować jako jednolity, zawierający znaczny procent wyrobów przewodnich dla oryniaku. Mocno charakterystyczne dla oryniaku są tu np opisywane wcześniej wiórki typu Krems-Dufour, drapacze pyskowate oraz skrobacze zębato-wnękowe (opisywane też wcześniej), a także już opisywany nożyk wiórowy.

Z całości materiału można wysunąć wniosek, że zespół ten może być pozostałością obozowiska jednosezonowego oraz „jednoziemiankowego” o charakterze „domowym”, na co wskazuje obecność wielu narzędzi „skrobiących”. Obecność wielu narzędzi typu zębato-wnękowego potwierdza późne datowanie zespołu i pozwala go łączyć z fazą oryniaku 5. Najprawdopodobniej (zważywszy materiał, w którym znaleziono ten zespół) krzemnica ta musiała znajdować się w pobliżu dawnej terasy zalewowej Wisły i w czasie następujących potem wezbrań rzeki została pogrzebana następnymi warstwami osadów. Właśnie ludność z grupy Krems-Dufour preferowała osadnictwo w dolinach rzek, w przeciwieństwie do ludności typowo oryniackiej, z upodobaniem zasiedlającej jurajskie wierzchowiny wapienno-lessowe.
Omawiając skład typologiczny zespołu z Przylaska Rusieckiego nie sposób pominąć jego składu procentowego pod względem „typowości” dla kultury oryniackiej. I tak, na ogólną liczbę wyrobów w tym zespole, tj 110 szt. minus 4 fragmenty kostne = 106 szt., przypada na: wyroby przewodnie szt. 11 (10,3 %), wyroby typowe szt. 50 (47,1 %), wyroby niewykluczone szt. 42 (39,7 %), wyroby atypowe szt. 3 (2,9 %). Na poszczególne typy wyrobów z ogólnej liczby 106 szt przypada na: wyroby kościane 1 szt. (0,9 %), wyroby krzemienne szt. 105 (99,1 %). W tym: zbrojniki szt. 3 (2,9 %), dłuta szt. 2 (1,9 %), rylce szt. 2 (1,9 %), noże wiórowce szt. 1 (0,9 %), drapacze szt. 29 (27,3 %), skrobacze szt. 38 (35,8 %), wiertaki szt. 2 (1,9 %), przekłuwacze szt. 3 (2,9 %), ostrza liściowate szt. 3 (2,9 %), tłuczki szt. 18 (17,0 %), narzędzia kombinowane szt. 1 (0,9 %), inne szt. 4 (3,7 %). Z procentowej ilości omawianego zespołu tylko grupa drapaczy odpowiada normom przyjętym dla kultury oryniackiej. Uderza natomiast zbyt wielka liczba skrobaczy, a zbyt mała grupa rylców, nie może to jednak niczego sugerować, gdyż uratowano zaledwie małą część zabytków, a reszta „rozeszła się po świecie” z innymi partiami żwiru. Tym zresztą należy tłumaczyć brak zainteresowania kustosza muzeum znaleziskiem, bo, jak sam stwierdził: „nie sposób wyrywać okazów spod łyżki koparki i takie znalezisko nie może być traktowane jako stanowisko archeologiczne”.

Jako znalezisko o niepewnej metryce nie może być dowodem na stałe zamieszkiwanie tutaj (w Dolinie Wisły) ludności omawianej kultury, ale może świadczyć o sezonowym pobycie na tym terenie człowieka oryniackiego podczas zlodowacenia północnopolskiego Wurm (może w fazach Arcy lub Stillfried B, na co wskazuje obecność charakterystycznych zwierząt: mamut i koń), prowadzącego tutaj wówczas gospodarkę zbieracko-łowiecką w chłodnym klimacie peryglacjalnym, w środowisku tundry parkowej i na przemian leśnym, z sosną, brzozą i wierzbą. Jednak w związku ze składem inwentarza, zbliżającym się mocno do zespołów Krems-Dufour, można (w porównaniu do innych opisywanych tu znalezisk kultury oryniackiej, datowanych zwyczajowo na ok. 28 tys. lat p.n.e.) zaniżyć datowanie inwentarza z Przylaska Rusieckiego do ok. 26 tys. lat p.n.e. (środek Stillfriedu B). Z powodów wyszczególnionych na początku omówienia, istnieje jednak w odniesieniu do tego zespołu możliwość mylnego rozpoznania kultury (kultur ?).



6. Podobny typ krajobrazu (źródło: Wikipedia)


[4]. Jelinek J., Atlas prahistorii człowieka, PWR i L Wa-wa 1977



Uwaga: Wolno kopiować i cytować jedynie pod warunkiem podania
źródła i autora !!