środa, 22 sierpnia 2018

Starożytności małopolskie” – 16. Z Nekanda Trepki:

O ludziach plebejskiego pochodzenia, którzy pod szlachtę Toporczyków podszywali się [1]


Pietrzyk Wojciech Waleryjan, mieszczanek w Myślenicach na Podgórzu, bywał i burmistrzem tamecznym. Żonę stamtąd że pojął, Sznurowną zwano, Ten, kiedy gdzie jedzie, udaje się ślachcicem, zowiąc się Pietrzykowskim, herbu Toporu śmie zażywać. Trzymał Krzeczów wioskę arendą i r. 1626 u Jordanowa w Podgórzu od pana Rarowskiego. Chce się wynieść z Myślenic dlatego, aby sposobniej mógł się zwać ślachcicem.”


1. Dwór w Wysokiej k/Jordanowa XVII w. (fot. M. Klag 2001, Internet, str.:


Pilecki nazwał się Stanisław, chłopski syn, od Pilce kędyś rodzic jego jest. Przybrał sobie tytuł Pileckich domu Toporów, który dom zszedł comitum de Pilca, a inszych tego przezwiska nie było, ale ten zjawił się. Trzymał od r. 1627 arendą Znamierowice u Cechowa [Czchowa -przyp. wł]. Siostra jego była za mieszczaninem w Krakowie na Grodzkiej ulicy, podle Kozika, za Sławęckim. Miał się to nazwać Płęcki, od zagrodniczki matki, co we dworze plewła....”


2. Okolica Czchowa nad Dunajcem 1837 r. (źródło: Internet, str.:


Toporski nazywa się mieszczanin Toporek w Kazimierzu u Krakowa i ojca jego Toporkiem zwano, miał kamieniczkę na Kazimierzu w ulicy ku bronie Skawińskiej. Rajcą kazimierskim beł anno 1629. Organistą beł, grawał na zamku krakowskim w kapeli. . Począł się beł arendami bawić za Krakowem od r. 1620 i stodoły solne trzymał. Ślachcicem zwał się. Toporem pieczętował się ...”


3. Fragment panoramy Krakowa z Kazimierzem 1603 r. (źródło: Internet, Wikipedia)



Źródło:. [Walerian Nekanda Trepka „Liber chamorum” , 403, 404, 569]


(Ilustracje i podkreślenia dodane przez autora Bloga)

[1]. Rodziny uprawnionych Pietrzykowskich były herbów: Godzięba, Juńczyk i Radwan, Pileckich: Ciołek, Leliwa, Łabędź, Topór [z Pilczy ; ostatni przedstawiciel Toporczyków na Pilczy (dawna nazwa Smolenia), Jan Pilecki, w 1563 roku sprzedał swe dobra Sewerynowi Bonarowi] i własny (Leliwa odmienna ; Pileccy z Pilicy, potomkowie Wincentego Granowskiego, który po ślubie z Elżbietą Pilecką herbu Topór przyjął nazwisko Pilecki), a Toporscy uprawnieni byli herbu Topór.